Opłaty za izbę wytrzeźwień niekonstytucyjne

23

Trybunał Konstytucyjny uznał, że sposób ustalania opłat za pobyt w izbie wytrzeźwień jest niezgodny z konstytucją. Obecnie za nocleg w „wytrzeźwiałce” musimy zapłacić tyle samo, co za dobrej jakości hotel – maksymalnie 250 zł. Ministerstwo zdrowia chce jednak wprowadzić opłatę stałą w wysokości 350 zł.

Rzecznik Praw Obywatelskich skierował jednak wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, w którym zaznaczył, że przepis regulujący kwestie wysokości opłat, nie wskazuje żadnych wytycznych, którymi powinien kierować się organ wykonawczy, określając maksymalną kwotę za pobyt na izbie. Nie jest on w takim razie zgodny z konstytucją, ponieważ nie spełnia warunku szczegółowości pod względem zasad. Z opinią Rzecznika zgodził się TK, uznając zapisy te za niekonstytucyjne.

Taki stan rzeczy mógłby doprowadzić do nieskrępowanej dowolności w określaniu maksymalnych opłat za pobyt w „wytrzeźwiałce”. W związku z powyższym art. 42 ust. 6 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz § 29 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 4 lutego 2004 r. w sprawie trybu doprowadzania, przyjmowania i zwalniania osób w stanie nietrzeźwości oraz organizacji izb wytrzeźwień i placówek utworzonych lub wskazanych przez jednostkę samorządu terytorialnego będą wymagały nowelizacji i uszczegółowienia.


POWIĄZANE ARTYKUŁY