Opiniują utworzenie aglomeracji

42

Radni miejscy oraz gminni ponownie zajmą się sprawą utworzenia aglomeracji Lubin. Na najbliższych, środowych sesjach wydadzą opinie w tej sprawie. Kolejny krok to decyzja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

mapa

Miasto i gmina wiejska Lubin tworzą aglomerację pod olbrzymi projekt inwestycyjny dotyczący gospodarki wodno-ściekowej. Dzięki temu ścieki z gminy trafią do oczyszczalni w Lubinie i będzie można wyremontować rurociąg oraz tutejszą oczyszczalnię, między innymi kolektor. Pisaliśmy o tym m.in. tutaj.

W skład aglomeracji wodnej Lubin ma wejść 21 miejscowości gminy wiejskiej: Krzeczyn Mały, Krzeczyn Wielki, Gorzyca, Gola, Księginice, Składowice, Ustronie, Siedlce, Dąbrowa Górna, Czerniec, Niemstów, Pieszków, Osiek, Kłopotów, Miroszowice, Chróstnik, Lisiec, Bukowna, Wiercień, Zimna Woda i Obora. Oto szczegółowa mapa aglomeracji.

Cztery z wymienionych miejscowości: Gola, Gorzyca, Krzeczyn Mały i Krzeczyn Wielki, już od kilku lat należą do aglomeracji, ponieważ odprowadzają ścieki do miejskiej oczyszczalni. Pozostałe miejscowości, których nie wyliczono w projekcie, będą korzystać tak jak do tej pory z gminnych oczyszczalni.

– Do aglomeracji wejdą miejscowości, co do których jest to najbardziej ekonomicznie i technicznie uzasadnione. Pozostałe będą nadal korzystać z oczyszczalni ścieków w Raszówce oraz Szklarach Górnych – dodaje Maja Grohman, rzecznik wójta gmina Lubin.

I lubińscy radni miejscy, i radni gminy Lubin już raz debatowali o aglomeracji i podjęli uchwały w tej sprawie. Jej powstanie uzależnione jest jednak od decyzji radnych Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Obecnie władze województwa poprosiły o opinie w tej sprawie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska we Wrocławiu, a także radnych Lubina oraz gminy Lubin. Pierwsza z tych instytucji pismo otrzymała w ostatni piątek. Choć na odpowiedź ma 14 dni, to jak mówi rzecznik prasowy Paweł Banasik, najprawdopodobniej RZGW wyda opinię w sprawie aglomeracji Lubin szybciej.

Również do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu wpłynęło już pismo od marszałka województwa, w czwartek 6 października. „Po weryfikacji przedłożonej dokumentacji tutejszy organ odpowie na ww. wniosek bez zbędnej zwłoki (jeśli przedłożona dokumentacja nie będzie wymagała uzupełnienia lub poprawek – można spodziewać się uzgodnienia przed terminem sesji Sejmiku)” – poinformowała nas RDOŚ.

W tej chwili RZGW zajmuje się około dziesięcioma propozycjami powstania aglomeracji w różnych miejscach. Ma to również odzwierciedlenie na sesjach sejmiku. Ostatnio radni województwa zaakceptowali wyznaczenie ośmiu aglomeracji. Zazwyczaj uchwały w takich sprawach to formalność.

Najbliższa sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego odbędzie się 27 października. Jeśli otrzyma on wszystkie niezbędne opinie, będzie mógł się zająć sprawą aglomeracji Lubin.