Bezpłatne porady prawne od prokuratorów i dodatkowe wsparcie psychologów – z tego mogą skorzystać wszyscy, którzy padli ofiarą przestępstwa. Trwa ogólnopolski Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem to akcja, którą od 22 lat organizuje Ministerstwo Sprawiedliwości, żeby zwrócić uwagę na prawa i potrzeby ofiar przestępstw, a także ułatwić im otrzymanie należytego wsparcia. Jej idea wiąże się też z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw.
Osoby, które doznały krzywdy, mogą między innymi skorzystać z bezpłatnej porady prawnej prokuratorów, asesorów i asystentów prokuratorów – zarówno telefonicznie, jak i podczas spotkania.
W prokuraturach okręgu legnickiego takie dyżury potrwają do 25 lutego, w godzinach 8 – 14. W Prokuraturze Okręgowej w Legnicy na pytania mieszkańców naszego regionu czekają:
- 23 lutego – Jakub Superson, asystent prokuratora – tel. 76 72 31 136,
- 24 lutego – Ewelina Wojtachnio, asystent prokuratora – tel. 76 72 31 125,
- 25 lutego – Małgorzata Malczewska-Pala, asystent prokuratora – tel. 76 72 31 191
Oprócz tego można się kontaktować z Prokuraturą Rejonową w Lubinie, pod nr. tel. 76 72 31 250.
Do akcji dołączył także Ośrodek Interwencji Kryzysowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie.
– Osoby doznające przemocy, ich najbliższych, świadków przemocy zapraszamy do naszej siedziby w Lubinie przy ul. Składowej 3 – informuje Alina Tarczyńska, dyrektor PCPR. – Zachęcamy do skorzystania ze wsparcia oferowanego przez Ośrodek nie tylko w trakcie trwania „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”, ale również i po jego zakończeniu.
Ze specjalistami lubińskiego OIK można też skontaktować się telefonicznie (76 847 96 91) lub online (pcpr@powiat-lubin.pl, interwencja@pcpr.powiat-lubin.pl).
Na stronie internetowej PCPR można znaleźć informacje o dyżurach psychologów, konsultantów, terapeutów i prawników. Działa także grupa wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy domowej.
Ofiary przestępstw mają prawo do pomocy, uniknięcia powtórnej wiktymizacji, dostępu do wymiaru sprawiedliwości, mediacji i pojednania ze sprawcą, a także wynagrodzenia im doznanych krzywd. To wszystko gwarantuje im polskie przepisy, jednak w praktyce wiele osób wstydzi się walczyć o swoje prawa – dotyczy to na przykład osób będących ofiarą przemocy domowej lub seksualnej, mieszkających w małych miejscowościach. W takiej sytuacji warto skorzystać z internetowej wyszukiwarki placówek (TUTAJ) udzielających pomocy, których działalność koordynuje Fundusz Sprawiedliwości.