Producenci odzieży medycznej proponują wiele fasonów ubrań różniących się zarówno fasonem, jak i kolorami. Kolory odpowiadają specjalizacjom lekarskim i na to trzeba głównie zwracać uwagę. Dobry strój medyczny powinien być także funkcjonalny i zawierać odpowiednią ilość kieszeni i zakładek, które ułatwiają pracę. Jedynie odzież wykonana profesjonalnie z materiałów wysokiej jakości pozwoli na komfortowe użytkowanie jej przez długi czas oraz skutecznie zabezpieczy przed przenoszeniem zakażeń.
Kto nosi odzież medyczną?
Często spotykana w branży medycznej jest bluza medyczna w zielonym kolorze w komplecie ze spodniami albo spódnicą. Jest to kolor przypisany lekarzom zabiegowym. Czerwony kolor jest zarezerwowany dla pracowników oddziału ratowniczego.
Osoby zatrudnione na oddziale położniczym używają koloru żółtego i różowego. Tendencja do używania wyłącznie białej odzieży jest w odwrocie i często tkanina, z której jest wykonana bluza medyczna, może być kolorowa i dostosowana barwą jedynie do stanowiska i miejsca pracy. Jest wtedy elementem identyfikacji wizualnej, wyróżniając personel medyczny od innych pracowników. Główną funkcją takiej odzieży stosowanej w szpitalach, przychodniach, uzdrowiskach i sanatoriach jest zachowanie higieny i profilaktyka zakażeń.
Cechy dobrze wykonanej odzieży medycznej
Do czynników, na które trzeba zwrócić uwagę, dokonując wyboru odzieży medycznej należą:
– wygoda i funkcjonalność, dostępność kieszeni,
– zgodność z odpowiednimi wymogami w branży medycznej, każda odzież wykorzystywana do pracy w medycynie powinna odpowiadać określonym normom,
– surowiec wykorzystywany do produkcji odzieży powinien być solidny i trwały,
– powinna być przewiewna i zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza, aby można było w niej pracować przez wiele godzin,
– musi też skutecznie zabezpieczać przed drobnoustrojami przenoszonymi drogą bezpośredniego kontaktu lub kropelkową.
Odpowiedni materiał do produkcji odzieży medycznej
Materiał, z którego wykonuje się tego rodzaju odzież, jest w kontakcie ze skórą przez wiele godzin, dlatego musi być hipoalergiczny, przepuszczać powietrze i absorbować wilgoć. Powinien być też wysokiej jakości, ponieważ odzież medyczna jest często prana w wysokiej temperaturze, surowiec gorszej jakości może ulec szybko degradacji w wyniku działania detergentów. Zastosowanie nowoczesnych technologii do produkcji tkanin sprawia, że bawełna może mieć domieszki innych tkanin, dzięki czemu materiał jest miękki, wygodny i wytrzymały.
Bardzo ważnym elementem jest również takie dopasowanie bluzy medycznej, aby nie powodowała uczucia dyskomfortu podczas pracy. W takim samym stopniu zbyt ciasne, jak i zbyt luźne ubranie przyczynić się może dyskomfortu, a w konsekwencji do niedokładnie wykonywanych obowiązków w pracy. Dlatego, szczególnie przy zakupach dokonywanych przez internet trzeba dokładnie sprawdzić opis tabeli rozmiarów. Duży asortyment wzorów na rynku umożliwia dopasowanie odzieży medycznej nie tylko do figury, ale również do osobistych preferencji.