Odwiedzili Ósemkę

261

Szkoła Podstawowa nr 8 w Lubinie pod koniec października gościła delegację polonijną z Ukrainy. Na tygodniowy pobyt przyjechało dziewięć uczennic z Sobotniej Szkoły Języka Polskiego z Husiatyna wraz z opiekunami.

Husiatyn jest małą miejscowością w obwodzie tarnopolskim, w którym mieszka sporo ludności polskiego pochodzenia. Działalność polonijną prowadzi tam Nadzbruczańskie Stowarzyszenie Języka Polskiego i Kultury, przy którym funkcjonuje szkoła.

Goście lubińskiej Ósemki mieli okazję poznać placówkę, jej uczniów i kadrę pedagogiczną. Uczennice z Ukrainy obserwowały lekcje, a także wzięły udział w integracyjnym spotkaniu połączonym ze wspólnym śpiewaniem. Goście poznali również nasze miasto. Odwiedzili m.in. lubińskie zoo i uczestniczyli w zajęciach przyrodniczych.

Atrakcją pobytu była wycieczka do Wrocławia, podczas której zwiedzili stolicę Dolnego Śląska. Jeden dzień przeznaczono też na wizytę w Chocianowie, do którego po II wojnie światowej przesiedlono wielu Polaków z Husiatyna i okolic.

Wizyta Polonii z Ukrainy z pewnością nie będzie ostatnia i zaowocuje dalszą współpracą między obiema szkołami.

AUTOR i FOT. SP 8 w Lubinie