Odszedł wyjątkowy człowiek

5388

Wspaniały człowiek, dobry szef, oddany samorządowiec – tak zmarłego wczoraj starostę Adama Myrdę wspominają samorządowcy, politycy, ale też zwyczajni mieszkańcy powiatu lubińskiego. – Był moim przyjacielem od 40 lat. Pomógł setkom, jeśli nie tysiącom mieszkańców Zagłębia Miedziowego – wspomina prezydent Lubina Robert Raczyński.

Adam Myrda przez ostatnich 10 lat był starostą powiatu lubińskiego

Adam Myrda urodził się w Głuchołazach. Ukończył Technikum Górnictwa Rud Miedzi w Lubinie. Od 1972 był pracownikiem Zakładu Budowy Kopalń (obecnie Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń) w Lubinie. W sierpniu 1980 uczestnik strajku w ZBK w Lubinie, od września 1980 w „S”; członek Komitetu Zakładowego. W grudniu 1981 uczestniczył w spacyfikowanym przez ZOMO strajku w szybie Rudna Główna w Zakładach Górniczych Rudna.

Od 1982 członek TKZ w ZBK, kolporter wydawnictw podziemnych, m.in. prasy; 16 sierpnia 1985 aresztowany, przetrzymywany w Areszcie Śledczym w Legnicy, następnie we Wrocławiu, tam był uczestnikiem 11-dniowej głodówki protestacyjnej. W listopadzie 1985 roku został skazany wyrokiem Sądu Rejonowego w Lubinie na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata.

Od 1998 członek założyciel stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Powiatu Lubińskiego Lubin 2006. Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność opozycjonisty w okresie stanu wojennego.

 

Adam Myrda właściwie od zawsze był zaangażowany w życie lokalnej społeczności. Brał bezpośredni udział we wdrażaniu ustawy przywracającej samorząd terytorialny w Polsce. Swoim zaangażowaniem przyczynił się do odbudowy samorządu terytorialnego na terenie byłego województwa legnickiego, a w szczególności regionu lubińskiego. Swoją aktywność skierował na bezpośrednie przekształcenie wielu sektorów życia publicznego do nowej sytuacji w kraju, współpracując przy tym z twórcami ustawy samorządowej profesorem Michałem Kuleszą i Jerzym Stępniem.

Praca na rzecz lokalnej społeczności zaowocowała wyborem Adama Myrdy na radnego powiatu lubińskiego w 1998 roku , a później starosty powiatu lubińskiego. Funkcję tę sprawował od 2012 roku.

Adam Myrda był człowiekiem zaangażowanym w działalność na rzecz regionu. Dzięki jego staraniom w 2014 roku ponownie uruchomiono w Lubinie filię WORD. Przyczynił się do znacznego doposażenia Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Lubinie w nowy sprzęt specjalistyczny oraz wozy bojowe. W ramach powiatowego programu profilaktyki zdrowotnej mieszkańcy powiatu korzystają z bezpłatnych badań w kierunku wczesnego wykrywania raka prostaty oraz osteoporozy, przeprowadzono też szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV. Był też jednym z pomysłodawców wspólnej, bezpłatnej komunikacji powiatowej. To pierwszy taki projekt w Polsce.

Dbając o stabilny rozwój gospodarczy i kulturalny powiatu lubińskiego nigdy nie pozostawał obojętny na ludzką krzywdę. Z inicjatywy zarządu powiatu, na czele którego stał, corocznie wspierane są rzeczowo środowiska kombatanckie, a także Dom Samotnej Matki w Ścinawie. Warta podkreślenia jest szczególna dbałość, jaką starosta przywiązywał do działań na rzecz ochrony miejsc pamięci narodowej, organizacji uroczystych obchodów rocznicowych, a w szczególności tych, mających na celu upamiętnienie walk o niepodległość Polski oraz uczczenie pamięci ofiar wojny i okresu powojennego. Był także inicjatorem odsłonięcia pamiątkowej płyty, poświęconej beatyfikacji Jana Pawła II przy kościele pw. św. Jana Bosko.

Starosta Adam Myrda zmarł w wieku 70 lat.


POWIĄZANE ARTYKUŁY