Od dziś nowa wystawa w Parku Leśnym

2326

Na moment możemy wrócić do tych czasów. Pokazać dzieciom, wnukom, albo inaczej – spróbować wyobrazić sobie jak wyglądał rok 1940, kiedy generał Władysław Sikorski powołał Samodzielną Brygadę Strzelców Karpackich, która została skierowana do Egiptu – od dziś w Parku Leśnym otwarta jest nowa, bardzo realistyczna wystawa „Za wolność waszą i tylko waszą. Polacy w Afryce i na Morzu Śródziemnym 1940 – 1944”.

Pięć map przedstawiających działania wojenne na Morzu Śródziemnym, w Afryce Północnej czy na Bałkanach, kontenery ze sprzętem militarnym, m.in. z okrętami, samolotami czy pojazdami, zarówno ze strony niemieckiej czy alianckiej – to tylko niektóre z ekspozycji, jakie czekają na nas w parku. Ciekawostką jest też kontener, przedstawiający wnętrze okrętu podwodnego. Wchodząc do środka, poczujemy się jak marynarze Polskiej Marynarki Wojennej – na własnej skórze przekonamy się w jakich żyli warunkach. We wnętrzu jest ciemno, ciasno, klaustrofobicznie. – Zależało nam bowiem, by było bardzo realnie – podkreśla Olga Spiak, specjalista ds. promocji i kontaktów z mediami w Muzeum Historycznym w Lubinie, które przygotowało wystawę.

Wystawa w Parku Leśnym pt. „Za wolność waszą i tylko waszą. Polacy w Afryce i na Morzu Śródziemnym 1940 – 1944” jest kolejną, po zeszłorocznej ekspozycji poświęconej udziałowi polskich lotników w Bitwie o Anglię, odsłoną projektu, ukazującego jak znaczący był wkład w losy II wojny światowej polskich żołnierzy, heroicznie walczących na niemalże wszystkich ówczesnych frontach.

A teraz nieco rysu historycznego:

Podczas II wojny światowej Polacy walczyli w odtwarzanych na Zachodzie Polskich Siłach Zbrojnych, odnosząc znaczące zwycięstwa. Znamienny był udział żołnierzy Wojska Polskiego w operacjach militarnych Afryce Północnej. Utworzona 12 kwietnia 1940 roku, na mocy rozkazu gen. Władysława Sikorskiego, Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich została skierowana do Egiptu.

W czasie prowadzonych działań bojowych szczególne znaczenie miał udział SBSK w obronie Tobruku przed Niemcami (od sierpnia do listopada 1941 r.) oraz walki prowadzone w Cyrenajce (grudzień 1941 – styczeń 1942r.).

Swój wkład w zwycięstwa sojuszników w Afryce Północnej wnieśli także polscy lotnicy. W 1943 r. W walkach z Luftwaffe uczestniczyli, z wielkimi sukcesami, piloci, którzy służyli w Polskim Zespole Myśliwskim (znanym także jako „cyrk Skalskiego”), wspierającym działania aliantów w Tunezji.

Znaczący udział w walkach o zdobycie panowania nad obszarem Morza Śródziemnego miała także Polska Marynarka Wojenna, a przede wszystkim działania wojenne dwóch okrętów podwodnych: ORP „Dzik” i ORP „Sokół” (maj 1943 – styczeń 1944 r.), które dzięki skuteczności bitewnej zyskały sławę jako „Terrible Twins”, czyli „Straszne Bliźniaki”.

Źródło: Muzeum Historyczne w Lubinie

Fot. Tomasz Folta/Muzeum Historyczne w Lubinie


POWIĄZANE ARTYKUŁY