OC rolnika a wypowiedzenie – jak to zrobić?

98

Każdy rolnik jest zobligowany do wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej na gospodarstwo rolne, którego jest właścicielem. Obowiązek posiadania takiego OC oznacza, że aktualna umowa z ubezpieczycielem jest automatycznie przedłużana, o ile nie zostanie wcześniej wypowiedziana. W tym artykule podpowiadamy, w jakich sytuacjach można wypowiedzieć umowę OC rolnika, a także, w jaki sposób to zrobić.

W jakich sytuacjach można wypowiedzieć OC gospodarstwa rolnego?

Istnieje kilka sytuacji, w których rolnik może wypowiedzieć OC dotychczasowej firmie. Pierwszy scenariusz to ten najbardziej powszechny: zbliża się termin wygaśnięcia umowy, a rolnik znalazł lepszą propozycję ubezpieczenia w innej firmie. W tej sytuacji należy wypowiedzieć OC u aktualnego ubezpieczyciela. W tym celu należy dostarczyć wypowiedzenie nie później, niż dzień przed wygaśnięciem umowy. Wypowiedziana umowa i tak będzie obowiązywać do końca okresu, ale nie zostanie automatycznie przedłużona. W sytuacji, gdy rolnik nabył dopiero gospodarstwo rolne, wraz z kompletem dokumentów przejął polisę OC wykupioną przez poprzedniego właściciela. W tej sytuacji również można wypowiedzieć taką umowę, ale najpierw należy zakupić nową polisę. Brak wypowiedzenia skutkuje tym, że umowa z dotychczasowym ubezpieczycielem zostanie automatycznie przedłużona na okres kolejnych 12 miesięcy.

Co robić, gdy doszło do podwójnego ubezpieczenia OC rolnika?

Biorąc pod uwagę, że ubezpieczenie OC rolnika jest obligatoryjne, zgodnie z przepisami, aktualna umowa OC jest automatycznie przedłużana na przyszły rok, jeśli wcześniej rolnik nie wypowiedział umowy. W sytuacji, gdy rolnik zapomniał o tej formalności, a jednocześnie kupił inną polisę, pojawia się problem podwójnego ubezpieczenia. W tej sytuacji należy jak najszybciej złożyć wypowiedzenie OC rolnika (https://wypowiadamoc.pl/wypowiedzenie-oc-rolnika-wzor) w firmie, w której doszło do automatycznego przedłużenia, generując dokument i wysyłając do ubezpieczyciela niezwłocznie. Firma ubezpieczeniowa ma jednak prawo oczekiwać, że rolnik poniesie koszty składki przynajmniej za okres trwania umowy.

Czy można zrezygnować z zawartej umowy przed czasem?

Tak, istnieje możliwość zrezygnowania z zawartej i trwającej już umowy OC przed czasem, ale dotyczy to wyłącznie umów zawartych na odległość, np. przez Internet. W przeciągu 30 dni należy wypowiedzieć taką umowę. Rolnik nie musi podawać przyczyny swojej decyzji. Jeśli jednak umowa zawarta na odległość nie zostanie wypowiedziana w przeciągu 30 dni, wówczas traci się możliwość zrezygnowania z tej umowy i będzie ona obowiązywać przez pełne 12 miesięcy, co jednocześnie oznacza obowiązek uiszczenia należnych składek. Wypowiedzenie złożone po terminie 30 dni zostanie uwzględnione dopiero po wygaśnięciu tej umowy, co zapobiegnie jej przedłużeniu.

Jak szybko i wygodnie złożyć wypowiedzenie OC rolnika?

Aktualnie, wypowiedzenie umowy OC jest bardzo proste i można to zrobić bez wychodzenia z domu. Podstawą jest prawidłowo sporządzony dokument wypowiedzenia. Godna polecenia jest strona https://wypowiadamoc.pl/, na której można wygenerować taki dokument poprzez wypełnienie krótkiego formularza. W ten sposób otrzymasz gotowy dokument, który można wysłać do ubezpieczyciela drogą elektroniczną lub wydrukować, aby wysłać pocztą lub złożyć w najbliższej placówce. Pamiętaj o tym, że wypowiedzenie należy dostarczyć do ubezpieczyciela najpóźniej dzień przed wygaśnięciem umowy, aby zapobiec automatycznemu przedłużeniu umowy.


POWIĄZANE ARTYKUŁY