Obrona Ścinawy trwa. Kto może, proszony jest o pomoc

5017

Są na nogach od wczesnych godzin rannych, planują zostać do późnego wieczora. I Jutro znowu. Strażacy, mieszkańcy, kibice, wolontariusze. Pakują worki z piaskiem i zawożą je w najbardziej zagrożone części miasta i gminy – w ten sposób Ścinawa przygotowuje się na nadejście wielkiej wody. A poziom Odry stale rośnie…. – Jeśli ktoś może, apelujemy o wsparcie. Każda pomoc się przyda. Worki i piach mamy, proszę zabrać tylko łopaty. Chcemy obronić naszą gminę – podkreśla Mateusz Łazarek, przewodniczący rady miejskiej w Ścinawie.

To już trzeci dzień, gdy strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ścinawie pracują na placu Zakładu Gospodarki Komunalnej przy ulicy Jana Pawła II. Wielu z nich wzięło bezpłatne urlopy w pracy, bo – jak mówią – ryzyko jest duże, a sytuacja zalanych już powiatów pokazuje, że lepiej być przygotowanym.

Mateusz Łazarek, przewodniczący ścinawskiej rady miejskiej

– Po tym, co zobaczyliśmy na południu Polski, szykujemy się na najgorsze. Lepiej po fakcie cieszyć się, że nic się nie stało, niż nie działać w kierunku zabezpieczenia najniżej położonych domów. Zworkowaliśmy już około 100 ton piachu, ale jak widać, znika to w szybszym tempie, niż workujemy. Praktycznie wszystkie worki, które pakujemy, są teraz przekazywane na zabezpieczanie ulicy Chobieńskiej. Musimy też podnieść koronę wałów wokół oczyszczalni ścieków, by zabezpieczyć wodę pitną dla mieszkańców – informuje Mateusz Łazarek.

Do akcji pakowania worków z piaskiem włącza się coraz więcej osób. – Na ten moment zabezpieczamy ulice, do których w pierwszej kolejności dostanie się woda. To wspomniana ulica Chobieńska, ale też 1 Maja, Rybna, ale też wsie z naszej gminy. Workujemy z mieszkańcami, z pomocą ruszyli też kibice z FC Ścinawa czy OCB Zagłębie Lubin – wylicza Krzysztof Konaniec, strażak z OSP Ścinawa oraz tutejszy radny.

Krzysztof Konaniec, strażak z OSP Ścinawa oraz tutejszy radny.

Dziś przyszli też podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowych „Uśmiech” w Ścinawie.

– Nasi podopieczni, pomimo że zmagają się ze swoimi niepełnosprawnościami, także chcieli pomóc mieszkańcom. Przyszliśmy tu dziś rano, by pakować worki z piaskiem, które pomogą zabezpieczyć zagrożone domy. Nasza siedziba położona jest na terenie zalewowym, więc bronimy naszego budynku, pomagamy też bronić naszego miasta – podkreśla Elżbieta Tylak, zastępca kierownika Warsztatów Terapii Zajęciowych „Uśmiech” w Ścinawie.

Elżbieta Tylak, zastępca kierownika Warsztatów Terapii Zajęciowych „Uśmiech” w Ścinawie

Strażacy mają też ważny apel do mieszkańców. – Szczególnie kierujemy go do osób, które spacerują nad ciekami wodnymi i brzegami Odry, żeby tego nie robili. Zadbajcie o Wasze bezpieczeństwo oraz nas strażaków, byśmy nie musieli narażać własnego życia i zdrowia, kiedy dojdzie do akcji ratunkowej – apeluje Andrzej Sajak z OSP Ścinawa.

Andrzej Sajak z OSP Ścinawa

Dodajmy, że dziś przed południem Odra wynosiła 479 cm, przy czym stan alarmowy to 400 cm.

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY