Obowiązkowe testy z WF-u już w tym roku szkolnym

4163

Lekcje WF-u w tym roku szkolnym będą wyglądały zupełnie inaczej niż dotąd. Uczniowie klas IV – VIII podstawówki oraz wszystkich klas szkół średnich będą musieli co roku brać udział w kilku testach sprawnościowych, a ich wyniki trafią do bazy danych prowadzonej przez ministerstwo. Wcześniej wuefiści muszą przygotować uczniów do zadań, które postawi przed nimi szkoła.

Podstawę programową lekcji WF-u tuż przed wakacjami zmienił minister edukacji Przemysław Czarnek. FOT. ADOBE STOCK

Na kilka dni przez rozpoczęciem roku szkolnego rozporządzenie, które zmienia podstawę programową na lekcjach WF-u podpisał minister edukacji Przemysław Czarnek. Zgodnie z nowymi przepisami, w klasach IV–VIII szkoły podstawowej (w tym w szkołach artystycznych, szkołach branżowych I stopnia oraz w liceach i technikach) raz w roku będą przeprowadzane testy sprawnościowe, a wyniki z tych testów, datę ich przeprowadzenia oraz masę ciała i wiek ucznia szkoła będzie wprowadzała do ewidencji „Sportowe Talenty”.

Testy będą wyglądały jednakowo w całej Polsce, mają być też przeprowadzane w podobnym czasie – między marcem a kwietniem. Do tego czasu nauczyciele muszą przygotować uczniów do tych zadań, odpada więc popularne przesiadywanie przez wuefistów w kantorku i polecenie klasie, by w tym czasie grała w zbijanego.

Lista obowiązków testów i ich zasad

  • TEST 1. Bieg wahadłowy 10 razy po 5 metrów – służący pomiarowi zdolności szybkościowo-siłowo-koordynacyjnych.

  • Na czym to polega? Na komendę „start” dziecko rozpoczyna bieg w kierunku oddalonego o 5 metrów słupka lub chorągiewki, obiega go i wraca do linii startu. Tę podwójną trasę pokonuje pięciokrotnie.

  • TEST 2. 20-metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy wykonywany według Europejskiego Testu Sprawności Fizycznej – Eurofit, opracowanego przez Radę Europy – służący pomiarowi zdolności wytrzymałościowych w biegu.

  • Na czym to polega? Uczeń porusza się wzdłuż 20-metrowego odcinka tam i z powrotem, szybkość poruszania kontrolowana jest za pomocą rytmicznych dźwięków z magnetofonu, dziecko porusza się tak, aby w momencie usłyszenia sygnału znajdowało się przy jednym lub drugim końcu 20-metrowego odcinka (wystarczająca jest dokładność do jednego lub dwóch metrów ); dotyka stopą linii na końcu odcinka, zawraca i biegnie w przeciwnym kierunku; początkowo prędkość jest mała lecz stopniowo rośnie z każdą minutą.

  • TEST 3. Podpór leżąc przodem na przedramionach (deska) – służący pomiarowi zdolności siłowo-wytrzymałościowych całego ciała.
    Na czym to polega? Uczeń kładzie się brzuchem do podłogi, opiera się na przedramionach, zginając ręce w łokciach pod kątem prostym. Barki powinny znajdować się dokładnie nad łokciami. Opierając się na palcach stóp unosi tułów. Wytrzymuje określoną ilość sekund.

  • Skok w dal z miejsca –służący pomiarowi skoczności i siły.

Źródło: MG/pulslegnicy.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY