Za i przeciw obecności Ukrainy w strukturach NATO oraz Unii Europejskiej – to jeden z tematów kolejnego wykładu zorganizowanego przez Muzeum Historyczne w Lubinie, związanego z wystawą „25 lat Polski w NATO”. Tym razem z sali audiowizualnej zoo uczniowie szkół średnich mieli okazję posłuchać ciekawej prelekcji Piotra Kaszuwary, dziennikarza i korespondenta wojennego w Ukrainie.
Przypomnijmy, że było to drugi z cyklu wykładów dotyczących NATO. Pierwszy miał miejsce w dniu otwarcia wystawy w parku Leśnym.
Z tego, co wiem, na kolejne wykłady mamy komplety. Następne będą o cyberbezpieczeństwie, o obronie cywilnej, o porównaniu pomocy teraz i tej podczas II wojny światowej. Myślę, że będzie jeszcze kilka innych wykładów w maju i czerwcu, ponieważ fajnie się to rozwija. Wszystkie te rozmowy planujemy zarejestrować telewizyjnie lub w formie podcastu, ponadto mam nadzieję, że w czerwcu wyjdzie materiał pisany w postaci katalogu do wystawy, w którym znajda się zapisy wszystkich dwunastu rozmów – mówi Marek Zawadka, dyrektor Muzeum Historycznego w Lubinie.
Jego zdaniem świadomość społeczeństwa dotycząca obronności czy też roli Paktu Północnoatlantyckiego w Polsce jest bardzo mała, stąd m.in. decyzja o rozbudowaniu ekspozycji wykładami z ekspertami.
– Ja i moi rówieśnicy nie mają doświadczenia z wojną czy z obronnością, dlatego takie wykłady na pewno pomogą w lepszym zrozumieniu tematu przez nasze pokolenie – uważa Mateusz Nimczyk, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie, jeden ze słuchaczy.
Tym razem swoje spostrzeżenia przedstawił Piotr Kaszuwara, dziennikarz radiowy, specjalizujący się w tematyce obronności.
– Byłoby naprawdę miło gdyby ten temat był zarezerwowany tylko dla specjalistów i pasjonatów, tak jak to było do tej pory. Widzimy jednak, że świat się zmienia i staje się coraz bardziej niebezpieczny i nieprzewidywalny. Dlatego wiele krajów NATO i nie tylko NATO stara się przygotować na najgorsze. Niestety w świadomości ludzi ten temat staje się coraz bardziej obecny. Coraz częściej się o nim mówi i coraz częściej zdajemy sobie sprawę, jaka jest choćby obrona przeciwlotnicza w naszym kraju. Jak wiele lat potrzeba, żeby ją skutecznie zbudować, by ona rzeczywiście mogła chronić nasz kraj – twierdzi ekspert.
Jego zdaniem młodzi ludzie częściej interesują się militariami, wojskiem czy sytuacją w Ukrainie. Widać to chociażby po mediach społecznościowych. Prelegent przybliżył uczniom obecną sytuację Ukrainy i jej drogę do NATO.
– Jak bardzo jest ta droga skomplikowana i dlaczego Ukrainy w NATO jeszcze nie ma. Postaram się też przedstawić argumenty za tym, by Ukraina wstąpiła do NATO i do Unii Europejskiej. Powiemy też o argumentach przeciw – dodaje Piotr Kaszuwara.