O tym jak zmielić ziarno, czyli w Grodzie Słowian

595

O tym, jak trudno jest zmielić ziarno, by powstała mąka na chleb, mogli się dziś przekonać uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Lubinie. Dzieci przed południem odwiedziły Gród Słowiański, który przez cały tydzień funkcjonuje w Parku Leśnym w Lubinie.

Gród Słowiański powstał w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Odwiedzający go lubinianie mogą przenieść się w czasy średniowiecza, aby nawiązać do tradycji rzemieślniczych, rolniczych oraz szlaków kupieckich, które miały kluczowy wpływ na rozwój państwa Pierwszych Piastów.

Przez cały miniony weekend w grodzie odbywały się także pokazy walk wojów, prezentacje kuchni wczesnośredniowiecznej, był też koncert Zespołu Muzyki Dawnej „Huskarl”, a także prelekcje i konkursy.

W tygodniu czas na bardziej kameralne zajęcia. Do południa – o ile pogoda pozwala – gród odwiedzają uczniowie i przedszkolaki. Dziś spotkaliśmy tam klasę 2b i 3a z SP nr 5.

Magdalena Janiczak z Muzeum Historycznego w Lubinie

– Przyjmujemy grupy zorganizowane, które mogą wziąć udział w warsztatach oraz pogadankach. Przedstawiamy informacje, dotyczące życia codziennego Słowian, wykonujemy też prace plastyczne, które dzieci będą mogły zabrać do domu – mówi Magdalena Janiczak z Muzeum Historycznego w Lubinie.

Hania z klasy 3a w SP nr 5

A co najbardziej podoba się samym zainteresowanym? – Byłam już tutaj kiedyś i z rodzicami i z moją klasą. Bardzo mi się tutaj podoba – mówi Hania Herejczak z klasy 3a.

Antosia

– A mnie najbardziej podoba się strzelanie z łuku. Wcześniej byłam tutaj z babcią i robiłam nawet zupę – dodaje jej koleżanka Antosia Nowak.

Wojtek

– Ja jestem w grodzie pierwszy raz. Czekam na strzelanie z łuku, jak to chłopaki – śmieje się Wojtek Skira. – Życie Słowian było inne, bardzo różniło się od naszego – dodaje.

Po południu – codziennie aż do piątku, 13 września do godziny 18.00 – gród mogą odwiedzać wszyscy mieszkańcy. Zajęcia i warsztaty będą realizowane, o ile nie będzie padać deszcz. Otwarta jest strefa gier i zabaw oraz strefa woja słowiańskiego.

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY