Skutki zaostrzenia przepisów dotyczących przyznawania tzw. becikowego powoli wychodzą na jaw. Od stycznia lubiński MOPS wypłacił o połowę mniej tego typu świadczeń niż przez cały 2012 rok. – Przyczyną jest wprowadzenie kryterium dochodowego – mówi wprost dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Stanisława Lewandowska.
Dotychczas becikowe było przyznawane bez względu na dochód rodziny. Przepisy zmieniły się na początku 2013 roku. Liczby mówią same za siebie. W 2012 roku lubiński MOPS wypłacił łącznie 716 zapomóg, co daje średnio 60 becikowych na miesiąc. Od 1 stycznia 2013 roku do końca października, ze świadczenia przysługującego za urodzenie się dziecka, skorzystało natomiast 309 lubinian, co daje średnio 30 becikowych na miesiąc.
– Zgodnie z tymi zmianami świadczenie przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu, w przypadku, gdy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza 1922 zł – tłumaczy szefowa MOPS.
Ponadto, by becikowe otrzymać, matka dziecka musi przedstawić w ośrodku pomocy społecznej zaświadczenie, że nie później niż od dziesiątego tygodnia ciąży do porodu była objęta opieką medyczną.
Warto wspomnieć, że wniosek o wypłatę tej jednorazowej zapomogi należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. – W przypadku kiedy dziecko urodziło się przed 1 stycznia 2013 r. lub przed tą datą zostało objęte opieką prawną, opieką faktyczną bądź przysposobione – jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka przyznaje się na podstawie obowiązujących do 31 grudnia 2012 r. przepisów, zgodnie z którymi świadczenia te były przyznawane bez względu na dochód rodziny – dodaje Stanisława Lewandowska.