O Kościele inaczej

29

LUBIN. Śmiała, inteligentna komedia, w której kościół pokazuje swoją ludzka twarz, z genialną kreacją Jerzego Stuhra – tak opisywany jest film „Habemus papam – mamy papieża”. Już 2 stycznia o godzinie 18.15 będzie można go obejrzeć w kinie Helios w cyklu Kino Konesera.

 

Na placu Świętego Piotra tłumy opłakują papieża. Znamy dobrze podobne obrazy z telewizyjnych relacji. A jednak, wbrew pierwszemu wrażeniu, „Habemus papam” nie odtwarza faktów, tylko traktuje je jako punkt wyjścia do odmalowania w ciepłej tonacji portretu pewnego człowieka. Człowieka w zaawansowanym wieku, targanego wątpliwościami i – tak się dodatkowo składa – papieża. Nie „naszego” papieża czy jakiegokolwiek innego. Po prostu kogoś, kto ku zaskoczeniu swoim oraz innych uczestników konklawe został wybrany głową Kościoła katolickiego. I nie potrafi sobie z tym zadaniem poradzić.

W Lubinie „Habemus papam – mamy papieża” pokazany zostanie w cyklu Kino Konesera. Ruszył on w lubińskim Heliosie w październiku. Raz w tygodniu, co poniedziałek, wyświetlane są produkcje nagradzane na filmowych festiwalach, realizowane przez wybitnych twórców.

O tym co jeszcze znajdzie się w repertuarze Kina Konesera mogą zdecydować sami widzowie. Pracownicy lubińskiego Heliosa czekają na propozycje, tego co lubinianie chcieliby zobaczyć. Wystarczy wysłać maila z tytułem na adres: lubin@heliosnet.pl.

Dla stałych wielbicieli cyklu, kino przygotowało też Kartę Kina Konesera, która upoważnia do zniżek nie tylko na bilety, ale również na zestawy w kawiarni i w barze kina.

W styczniu w Kinie Konesera będzie można jeszcze obejrzeć:

09.01 – „Przepis na miłość”, reż. Jean-Pierre Ameris; komedia romantyczna, Belgia/Francja 2010

On jest właścicielem upadającej fabryki czekolady, który umiera ze strachu na myśl o rozmowie z kimś obcym. Ona zna jeden z najlepszych przepisów na czekoladki, ale jest zbyt nieśmiała, żeby wyjawić swój sekret. Tych dwoje mogłoby stanowić idealną parę. Gdyby tylko któreś z nich odważyło się zrobić pierwszy krok…

 

16.01 – „Szpieg”, reż. Tomas Alfredson; thriller, Wielka Brytania 2011

W Cyrku (tak agenci mówią o MI6 – tajnej brytyjskiej służbie wywiadowczej) działa głęboko zakonspirowany podwójny agent, który ma dostęp do najbardziej tajnych danych brytyjskiego wywiadu. George Smiley, tocząc walkę z czasem, rozpocznie śledztwo, które ujawni największy skandal w historii MI6.

 

23.01 – „Siostra Mozarta”, reż. Rene Feret; dramat, Francja 2010

Maria Anna, siostra Wolfganga Amadeusza Mozarta, posiada niebanalny talent muzyczny. Dla swojego ojca jest jednak tylko siostrą swojego dużo zdolniejszego brata. A na domiar złego – jest kobietą. XVIII wiek, w którym umiejscowiona jest akcja, nie sprzyja emancypacji. Nannerl, jak zwykło się do niej mówić, próbuje odnaleźć się w czasach, w których przyszło jej żyć, ale patriarchalny układ społeczeństwa i stosunek ojca do jej talentu powoli zabija jej marzenia.

30.01 – „Służące”, reż. Tate Taylor; dramat, USA 2011

Akcja filmu rozgrywa się w stanie Mississipi, przed erą równouprawnienia i opowiada o czarnoskórych służących zatrudnianych w domach bogatych białych.


POWIĄZANE ARTYKUŁY