Nowy oddział w KGHM zapanuje nad podziemną wodą

4905

W kopalni Polkowice-Sieroszowice powstał nowy oddział, którego zadaniem jest pilnowanie, by woda nie przeszkadzała w wydobywaniu urobku.

Utworzenie Oddziału Eksploatacji Sieci Rurociągów KGHM planował, ale dopiero na 2023 r. Ubiegłoroczne zalanie wodą części chodników w rejonie szybu św. Jakuba sprawiło, że specjalna jednostka zajmująca się wyłącznie kontrolowaniem zagrożenia hydrologicznego zaczęła pracę znacznie wcześniej, bo 1 czerwca tego roku.

– Mamy tu do czynienia z naturalnymi procesami, których kontrola, ze względu na nieprzewidywalność zjawisk, jest niezwykle utrudniona. Dlatego postawiliśmy na zaawansowany monitoring wody, stąd decyzja o przyspieszeniu uruchomienia oddziału – mówi Radosław Stach, wiceprezes ds. produkcji KGHM.

Woda przeciekająca przez skały to problem, z którym KGHM boryka się przez cały czas, wynika to bowiem ze specyfiki dolnośląskiego złoża. W przypadku Zakładów Górniczych Polkowice-Sieroszowice ryzyko napływu wody do wyrobisk jest jednak szczególnie duże. Jak podaje spółka, z tego jednego zakładu na powierzchnię trzeba wypompować ponad 15 mln m3 wody rocznie.

Nowy oddział będzie zajmował się siecią odwadniającą na „Sierpolu”, szczególnie w rejonach SW-1 i SG, bo to w nich woda spowodowała ostatnio największe problemy. Żeby zalewane oddziały mogły znowu pracować bez zakłóceń, KGHM rozbudował sieć rurociągów o 27 kilometrów rurociągów podstawowych i około 18 km rurociągów pomocniczych. Do tego powstało kilkanaście stanowisk pomp, a cały system odwadniający objęto całodobowym monitoringiem w kopalnianym One Control Room.

ZG Polkowice-Sieroszowice wciąż borykają się z przeciekającą przez skały wodą. Jej dopływ udało się zmniejszyć o połowę, w porównaniu do ubiegłego roku, gdy załoga musiała odprowadzać około 14 m3 wody na minutę. Biuro prasowe Polskiej Miedzi informuje, że od tamtej pory wzmocniono górotwór metodą iniekcji, postawiono dodatkowe pompy i rozbudowano rurociągi. Obecnie sytuacja w kopalni jest bezpieczna.


POWIĄZANE ARTYKUŁY