Tak jak wcześniej zapowiadał minister zdrowia Adam Niedzielski, do 17 stycznia zamknięte będą hotele, galerie handlowe, siłownie i baseny, a w sylwestra mają obowiązywać ograniczenia w przemieszczaniu się. Wczoraj wieczorem opublikowano rozporządzenie rządu w tej sprawie.
Nowe obostrzenia zaczną obowiązywać od 28 grudnia. Od tego też dnia do 17 stycznia galerie handlowe będą mogły funkcjonować w ograniczonym zakresie. Czynne będą sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, z usługami telekomunikacyjnymi i akcesoriami samochodowymi.
Ponadto w obiektach wielkopowierzchniowych obowiązywał będzie także zakaz prowadzenia działalności usługowej, z wyłączeniem usług: fryzjerskich, kosmetycznych, optycznych, medycznych, bankowych, pocztowych, polegających na wydawaniu i odbieraniu przesyłek, ubezpieczeniowych, naprawy pojazdów, myjni samochodowych, ślusarskich, szewskich, krawieckich, pralniczych oraz gastronomicznych polegających wyłącznie na przygotowywaniu żywności na wynos.
Zamknięte mają pozostać dyskoteki i kluby nocne, baseny, aquaparki, siłownie, kluby i centra fitness, a także instytucje kultury, muzea czy kina. Mogą natomiast działać biblioteki.
Z rozporządzenia wynika, że do 17 stycznia nadal normalnie nie będą mogli prowadzić swojej działalności przedsiębiorcy związani z hotelarstwem. Z zakwaterowania w hotelach będą mogli korzystać tylko m.in. medycy, załogi samolotów, kierowcy transportu drogowego, ale też pacjenci i ich opiekunowie, w celu uzyskania świadczenia opieki zdrowotnej w podmiocie wykonującym działalność leczniczą. Trzeba będzie jednak mieć potwierdzenie wykonywania zawodu lub – w przypadku pacjenta – odpowiednie skierowanie. Działać będą mogły hotele robotnicze lub dla pracowników sezonowych.
Do 17 stycznia nadal nie będą mogły działać normalnie restauracje. Możliwe będzie jedynie wydawanie posiłków na wynos.
Co ciekawe czynne mogą być natomiast kasyna, z zastrzeżeniem, że znajduje się w nich nie więcej niż jedna osoba na 15 mkw. dostępnej powierzchni, a klienci zachowują 1,5 m odległości. Taki sam limit osób obowiązuje w kościołach. Rząd nie zdecydował się na zwiększenie dopuszczalnej liczby osób, o co prosił w liście do premiera Mateusza Morawieckiego przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
W rozporządzeniu zapisano także, że od 31 grudnia od godz. 19 do 1 stycznia do godz. 6 na obszarze Polski przemieszczanie się osób jest możliwe wyłącznie w celu: „wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej oraz zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego”.
Do odwołania został przedłużony zakaz organizowania w domach imprez i spotkań powyżej 5 osób. Co ważne, do tego limitu nie wlicza się jednak osoby organizującej imprezę oraz osób z nią mieszkających. Zgodnie z nowymi przepisami, do limitu nie będzie się także wliczało osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.
Całe rozporządzenie można znaleźć TUTAJ.