Nowe miejsce dla seniorów i kultury

2253

W Lubinie powstało Centrum Aktywizacji Seniorów – Galeria Art Lubin. Jego działalność zainaugurowała wystawa artystów z Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców. To miejsce ma służyć przede wszystkim starszym mieszkańcom miasta i powiatu. Będą się tu odbywać spotkania, wystawy, a także warsztaty.

Centrum znajduje się w budynku PCPR przy ul. Składowej 3 (wcześniej mieściła się tu szkoła specjalna).

– W założeniu ma to być miejsce, w którym ludzie w pewnym wieku, ale z ogromnymi talentami będą się spotykać po to, żeby rozmawiać, wymieniać doświadczenia, ale także pracować. Zainaugurowana dzisiaj wystawa to mam nadzieję dobry początek, bo oprócz wystaw, cyklicznie organizowanych przez naszych lubińskich twórców, będą się tu także odbywać warsztaty. Mam nadzieję, że to miejsce będzie żyło – mówi starosta lubiński Paweł Kleszcz.

– Bardzo się cieszę, że właśnie tutaj, w holu budynku po szkole, znalazło się miejsce, żeby wyeksponować prace ludzi, którzy realizują swoje pasje i umiejętności w Lubińskim Stowarzyszeniu Twórców Kultury. Myślę, że to miejsce powinno na stałe zagościć na mapie powiatu lubińskiego – dodaje Jadwiga Musiał, przewodnicząca rady powiatu lubińskiego.

Od tej pory systematycznie będą się tu odbywać wystawy, spotkania i warsztaty. Jednak to nie koniec planów na wykorzystanie tego budynku.

– Mamy pewne pomysły na kolejną kadencję, na które będziemy chcieli pozyskać środki zewnętrzne. To miejsce ma żyć, bo nie potrzebujemy pustych murów. Chcemy, żeby ludzie wypełniali tę przestrzeń, żeby się tu dobrze czuli i może przy okazji stworzyli coś ekstra – dodaje starosta Paweł Kleszcz.

Gospodarzem Centrum Aktywizacji Seniorów – Galerii Art Lubin jest Lubińskie Stowarzyszenie Twórców Kultury. I to właśnie prace jego członków można podziwiać tutaj od wczoraj. Ekspozycja „Świat widziany oczami artystów” będzie tu do połowy maja. Później pojawi się kolejna wystawa. Galeria na razie jest dostępna dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30. Wstęp oczywiście jest bezpłatny.

– To nowy punkt na mapie kulturalnej Lubina. Starostwo Powiatowe przygotowało dla nas to miejsce i oddało w gospodarowanie. Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni, bo nasi artyści będą mogli na bieżąco prezentować swoje prace – mówi Wiesław Radojewski, prezes Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury, jednocześnie dodając, że w planach są zarówno wystawy zbiorowe, jak i indywidualne.

– To kolejne miejsce, gdzie można będzie mieć styczność ze sztuką. Wspaniała informacja dla Lubina – dodaje Anna Wiśniewska, dyrektor Centrum Działań Twórczych, która pomagała w powstaniu tej galerii.

Już jakiś czas temu w budynku przy ul. Składowej 3 władze powiatu lubińskiego wygospodarowały miejsce dla Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Mają tu oni swoją siedzibę i teraz będą wspierać działania prowadzone w Centrum Aktywizacji Seniorów.

– Cieszę się ogromnie, że dzięki staroście otrzymaliśmy tutaj pomieszczenie dla naszego związku. Bardzo się również cieszę, że gościmy tutaj szeroką publiczność, dzięki temu, że współpracujemy ze Stowarzyszeniem Twórców Kultury i Centrum Aktywizacji Seniorów. Będą się tutaj odbywać cykliczne wystawy, w przyszłości również warsztaty – mówi Krystyna Miter, przewodnicząca zarządu rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Lubinie.

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY