Dwa inkubatory przedsiębiorczości będą miały za zadanie przyciągnąć do Lubina podmioty działające w sektorach nowych technologii i ochrony środowiska. Nastawione na innowacje firmy i instytucje badawczo-rozwojowe otrzymają do dyspozycji nowoczesne przestrzenie biurowe, sale konferencyjne i specjalistyczne pracownie.
W inkubatorach znajdą swoje miejsce przedsiębiorstwa, które będą chciały rozwinąć działalność w obszarze określanym jako „inteligentne specjalizacje regionu”. Chodzi przede wszystkim o pomysły z dziedziny ekologii i technologii cyfrowych.
– Planujemy stworzyć w Lubinie warunki do rozwoju firm spoza monokultury przemysłu miedziowego, działających w branżach, które dziś dynamicznie rozwijają się w oparciu o nowoczesne technologie. Umożliwimy przedsiębiorcom zdobywanie i rozwijanie kompetencji potrzebnych w czasie, gdy gospodarka jest oparta na stałym transferze wiedzy – wyjaśnia Robert Raczyński, prezydent Lubina. – Dzięki temu w perspektywie kilku lat Lubin może stać się miejscem, w którym będą rozwijały się innowacyjne start-upy, oferujące zatrudnienie dobrze wykształconym mieszkańcom, którzy szukają ciekawej i ambitnej pracy bez konieczności przeprowadzki do innego miasta – dodaje.
Wsparcie polegać będzie na udostępnieniu nowoczesnych biur, powierzchni szkoleniowych, warsztatowych i konferencyjnych, a także pracowni technologicznych. Nowością na biznesowej mapie Lubina będą strefy co-workingu, czyli powierzchnia biurowa wynajmowana na godziny – to znacząco może ułatwić rozwój zawodowy freelancerom, dziś pracującym w domu.
Projekt koordynuje Regionalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Lubinie.
– Naszym partnerem w tym przedsięwzięciu jest gmina miejska Lubin. RTBS będzie odpowiedzialny za budowę i wyposażenie inkubatora przedsiębiorczości przy ul. 1 Maja w Lubinie, o łącznej powierzchni biurowej 3 200 metrów kwadratowych, natomiast miasto będzie odpowiadać za budowę i wyposażenie inkubatora z 1 400 metrami kwadratowymi powierzchni biurowej i wystawienniczej, który znajdzie się na terenie parku Wrocławskiego – opisuje Tomasz Jeger, prezes RTBS.
Inkubator przy ul. 1 Maja będzie nastawiony przede wszystkim na wspieranie działalności w branżach technologicznych. Powstaną tu nie tylko biura i sale konferencyjne, ale też laboratoria druku 3D, pracownie technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz studio nagrań.
W parku Wrocławskim znajdzie się miejsce dla podmiotów chcących rozwijać projekty w obszarze ekologii i edukacji. Budynek powstanie na miejscu dotychczasowego małego placu zabaw – teren budowy został już ogrodzony i rozpoczęły się pierwsze prace. Dzieci otrzymają za to nowe miejsce do zabawy, w pobliżu figur dinozaurów.
– Stworzymy Paleontologiczny Ogród Zabaw ze ścieżką bosych stóp, składający się wyłącznie z naturalnych elementów do zabawy. Będą tu między innymi tunele, szałasy. Budowę planujemy zacząć w przyszłym roku – zapowiada Agata Bończak, dyrektor centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie.
Oprócz miejsca do pracy inkubatory mają też zapewnić doradztwo w zakresie pozyskiwania pieniędzy na działalność gospodarczą, a także pomoc w nawiązaniu współpracy z sieciami biznesowymi oraz instytucjami wspierającymi rozwój przedsiębiorczości.
85 proc. kosztów utworzenia biznesowego ośrodka pokryje dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. Dofinansowanie wynosi prawie 35,5 mln zł.
Cały projekt ma być zrealizowany do czerwca 2023 r.
współpraca: MRT; fot. BM