Niskie temperatury są dla niech szczególnie niebezpieczne

1064

Zima to trudny czas dla bezdomnych. W najbliższych dniach może się dla nich zrobić naprawdę niebezpiecznie, ponieważ według prognoz, temperatura nocami może spaść nawet do -14 stopni Celsjusza. Jednak na wychłodzenie organizmu narażone są nie tylko osoby bezdomne, ale również starsze, niezaradne, które żyją samotnie. Dlatego jeśli widzimy kogoś w potrzebie, reagujmy, nie wahajmy się zadzwonić na numer 112.

– Lubińscy policjanci systematycznie monitorują miejsca, w których mogą przebywać bezdomni między innymi ogródki działkowe, dworce PKP i PKS, kanały i węzły ciepłownicze, klatki schodowe oraz pustostany. Znajdujące się tam osoby mundurowi informują o adresach instytucji i stowarzyszeń udzielających wsparcia, np. poprzez przekazanie ciepłej odzieży, posiłku czy zapewnienie miejsca noclegowego – informuje asp. szt. Krzysztof Pawlik, zastępca oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.

Jednak są osoby bezdomne, które nie chcą skorzystać z takiej pomocy i przenieść się do schroniska czy ogrzewalni. Gdy robi się naprawdę zimno, może to dla nich być niebezpieczne. Jeśli widzimy kogoś, kogo życie może być zagrożone, zawiadommy policję albo pracowników MOPS. Można zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub pod całodobowy telefon Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – 697 110 123.

Co istotne, niskie temperatury mogą być niebezpieczne nie tylko dla osób, które nie mają dachu nad głową, ale również dla starszych.

– Zimową porą na wychłodzenie organizmu oprócz osób bezdomnych są narażone również osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami. Czasem napalenie w piecu, aby ogrzać mieszkanie stanowi trudność fizyczną lub materialną. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać, czy potrzebuje naszej pomocy. Pamiętajmy, że są instytucje powołane do niesienia wsparcia takim ludziom – przypomina asp. szt. Pawlik. – Policjanci posiadający wiedzę w tym temacie informują Ośrodki Pomocy Społecznej z terenu całego powiatu o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami wychłodzenia organizmu. Skuteczność działań uzależniona jest także od aktywności mieszkańców, dlatego apelujemy o informowanie policjantów lub instytucji pomocowych o osobach, które takiej pomocy potrzebują. Telefonujmy również, gdy widzimy osoby leżące na mrozie, przebywające w okolicach dworców, siedzące dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujące pustostany, kanały ciepłownicze itp. Nie przechodźmy również obojętnie obok osób, które są pod wpływem alkoholu, gdyż w wyniku jego działania w organizmie nie odczuwają oni niskich temperatur i są szczególnie narażeni na wychłodzenie. Każde przekazane zgłoszenie będzie natychmiast sprawdzane – dodaje.

Można również skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Znajdziemy w niej kategorię: „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, która pozwala użytkownikom wskazywać miejsca przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy.


POWIĄZANE ARTYKUŁY