Nieprzerwany dostęp do internetu podczas pracy z domu – czy jest możliwy?

72

W czasach wciąż trwającej pandemii większość pracowników administracyjnych pracuje z domu. Co więcej, według licznych zapowiedzi już nie wrócimy do dawnej normalności – wiele firm zapowiada hybrydowy model pracy, polegający na częściowej pracy z domu i częściowej z biura. W takim przypadku niezbędny jest szybki, bezpieczny i bezawaryjny internet, który znacząco wpływa na jakość naszej pracy. Podpowiadamy, jak wybrać dostawcę usług internetowych, by cieszyć się nieprzerwanym dostępem do internetu podczas pracy z domu.

Internet na home office

W obecnych czasach praca zdalna nikogo już nie dziwi – większość pracowników administracyjnych pracuje właśnie w takim trybie. Osoby, które przebywają na home office, zdają sobie już sprawę jak bardzo ważnym elementem w codziennej pracy, jest niezawodne łącze internetowe – zwłaszcza jeśli dużą część naszej pracy stanowią wideokonferencje. Podczas uczestniczenia w rozmowach online przez internet (np. za pośrednictwem Teamsów, Skype czy innego komunikatora) bardzo ważną rolę pełni stabilny i szybki internet.

Jak wybrać internet do pracy z domu?

Mimo że z pozoru wybór internetu jest prostym zadaniem, to tak naprawdę może on przyprawić o zawrót głowy. W pierwszej kolejności należy sprawdzić dostępność usług sieciowych w miejscu zamieszkania. Największe możliwości wyboru mają osoby, które mieszkają w miastach. Tam w większości przypadków dostępny jest internet światłowodowy, który charakteryzuje się najwyższą prędkością wysyłania i odbierania danych. Jego zaletą jest również stosunkowo niska awaryjność, ponieważ z racji na wykorzystaną technologię, na jakość połączenia nie oddziałują warunki atmosferyczne. Oprócz internetu światłowodowego na rynku dostępny jest także internet radiowy i mobilny. Przy wyborze łącza internetowego i dostawcy usług sieciowych warto zwracać uwagę również na inne elementy:

  •       Prędkość przesyłania i odbierania danych – to od tych dwóch parametrów zależy m.in. jakość naszych rozmów wideo, szybkość ładowania stron internetowych, filmów i seriali na popularnych portalach streamingowych. Prędkość internetu powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb oraz liczby domowników. Jeśli w jednym mieszkaniu trzy osoby intensywnie korzystają z internetu w jednym czasie np. rodzice, pracując z domu, a dziecko mając lekcje zdalne, to należy wybrać internet o dużej prędkości (600 lub 800 Mb/s).

  •       Bezpieczeństwo – jeśli pracujemy lub prowadzimy firmę z domu, przetwarzamy informacje o klientach, partnerach biznesowych, logujemy się na konto bankowej itp., to jest to niezwykle istotny parametr, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze internetu. Co więcej, niektórzy dostawcy internetu jak np. UPC Biznes oferują możliwość dokupienia dodatkowych pakietów bezpieczeństwa nawet do 25 urządzeń.

  •       Bezawaryjność – jest to bardzo istotny element, jeśli zależy nam na nieprzerwanej pracy internetu. W takim przypadku warto zaufać renomowanym dostawcom usług sieciowych. Przykładowo wspomniane wyżej UPC Biznes, przy wykupieniu pakietu bezpieczna firma S lub M, oferuje swoim klientom biznesowym reakcję na zgłoszoną awarię w ciągu 6 lub 12 godzin (w zależności od wykupionego pakietu).

  •       Dodatkowe usługi – wybierając internet wraz z telewizją, możemy sporo zaoszczędzić, a także skonsolidować swoje rachunki w jeden. Internet + tv dla firm od UPC daje dostęp aż do 181 kanałów TV, niezawodnego internetu światłowodowego, a także dekoder UPC TV 4K BOX z nagrywarką w chmurze (przy wyborze pakietu Biznes Internet 600 z telewizją lub Biznes Internet 800 z telewizją).

  •       Opinie klientów – przed ostatecznym wyborem internetu warto poprosić o opinię znajomych, rodzinę, a także poszukać informacji na forach i mediach społecznościowych.

Podsumowując, nieprzerwany dostęp do internetu podczas pracy czy nauki z domu, jest podstawą. Dlatego też warto zastanowić się nad wyborem dostawcy usług sieciowych i wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję, która będzie dostosowana do indywidualnych potrzeb oraz liczby osób korzystających z internetu.


POWIĄZANE ARTYKUŁY