POWIAT. Delegacja z Łużyckiego Zagłębia Węglowego gościła w Lubinie. Przyjechali rozmawiać o… górnictwie miedzi.
Gospodarzem spotkania był Zespół Szkół nr 1, który od kilku lat – w ramach zagranicznego szkolenia młodzieży – utrzymuje kontakty z Izbą Rzemieślniczą w niemieckim Cottbus. Tym razem jednak do Lubina nie przyjechali praktykanci.
– Kierownictwo Izby Rzemieślniczej prosiło mnie o nawiązanie kontaktu z KGHM i próbę zorganizowania dzisiejszego spotkania. Szukają u nas informacji o przemyśle miedziowym, a to z tego względu, że na ich terenie w najbliższej przyszłości prawdopodobnie powstanie kopalnia miedzi – powiedział nam dyrektor szkoły Paweł Klimaszewski. – Przyjechali przede wszystkim przedsiębiorcy, zrzeszeni w Izbie – z małych i średnich firm, głównie z branży metalowej i elektrycznej.
Do Lubina, zainteresowany lokalną przedsiębiorczością, przyjechał również burmistrz miasteczka Spremberg z zastępcą – być może przyszłej stolicy łużyckiej miedzi…
– KGHM otrzymało pozwolenie na poszukiwanie złoża i jesteśmy na początkowym etapie negocjacji z niemieckim partnerem, z którym wspólnie mamy prowadzić prace poszukiwawcze – powiedział Mariusz Bilikowski, dyrektor do spraw produkcji. – Jest to złoże o podobnych charakterze, jak nasze, leży tuż przy granicy. Można powiedzieć, że to jest geologiczne przedłużenie naszych złóż rudy.
W pierwszym dniu wizyty delegacja zwiedziła kopalnię „Lubin”, uczestniczyła też w spotkaniu z samorządowcami z naszego powiatu w sali im. Wyżykowskiego. Rozmawiano o swoich regionach i ich przemyśle. Jak zauważyliśmy, podawane informacje i ciekawostki były przez gości skrzętnie notowane.
– Mamy podobne problemy, takie same cele, a być może w przyszłości wspólne interesy. Jesteśmy gotowi na udzielenie wszelkich wyjaśnień i odpowiedzi na wasze szczegółowe pytania, abyście mogli zdobytą u nas wiedzę wykorzystać u siebie – powiedział starosta Tadeusz Kielan. Szef lubińskiego powiatu zakończył swoje wystąpienie zdaniem, które wywołało ożywienie i uśmiech na twarzach słuchaczy: – Jeśli chcecie państwo zobaczyć człowieka, który urodził się tego samego dnia, miesiąca i roku, w którym odkryto polską miedź, to.. właśnie przed wami stoi.
W środę niemiecka delegacja zobaczy, jak wygląda produkcja maszyn górniczych w spółce Zanam Legmet, pojedzie również nad składowisko odpadów poflotacyjnych „Żelazny Most”. Przy okazji – obejrzą Lubin i okolice.