Nielegalnie produkowali papierosy, trafią przed sąd. Państwo straciło 60 mln zł

1766

Prokuratura Okręgowa w Legnicy skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 11 członkom zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się nielegalną produkcją papierosów. Wśród oskarżonych jest pięciu Polaków, pięciu Paragwajczyków oraz Brazylijczyk. Swój przestępczy proceder prowadzili w Lubinie, pod Głogowem oraz w Polkowicach.

Na trop przestępców wpadli funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. Śledztwo w tej sprawie straż prowadziła pod nadzorem II Wydziału do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Legnicy. Ustalono, że grupa od grudnia 2018 roku organizowała nielegalną produkcję, a później, od sierpnia 2019 uruchomiła produkcję papierosów i krajanki tytoniowej. Przestępczy proceder prowadziła na terenie Dolnego Śląska w trzech miejscach: pod Głogowem, w Lubinie oraz w Polkowicach. Pod Głogowem znajdowała się hala produkcyjna, w Lubinie przeładunkowa, służąca też do magazynowania papierosów, a w Polkowicach parkowane były pojazdy wykorzystywane w przestępczej działalności.

– Podczas przeszukania wymienionych miejsc dokonanego 3 września 2019 roku straż graniczna wspólnie z innymi służbami ujawniła i zabezpieczyła linię produkcyjną do produkcji papierosów oraz materiały służące do tej produkcji – informuje Lidia Tkaczyszyn, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Funkcjonariusze zabezpieczyli też około 8 mln sztuk wyprodukowanych papierosów w paczkach i kartonach oznaczonych podrobionym znakiem towarowym producenta, około 2,5 tony papierosów luzem oraz około 5 ton krajanki tytoniowej.

– Jak wynika ze zgromadzonych dowodów, w okresie nielegalnej produkcji w hali pod Głogowem, tj. od sierpnia do 3 września 2019 roku, oskarżeni wyprodukowali około 70 mln sztuk papierosów – dodaje prokurator Tkaczyszyn.

– Podczas przeszukań w wymienionych miejscach zatrzymano wielu spośród oskarżonych. W dalszym toku śledztwa zatrzymano kolejne osoby, które zostały następnie objęte aktem oskarżenia. Po zakończeniu śledztwa, w lipcu 2020 roku, Prokuratura Okręgowa w Legnicy skierowała do Sądu Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia, którym objętych jest 11 osób – członków zorganizowanej grupy przestępczej, których prokurator oskarżył o popełnienie dwóch przestępstw: udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstw skarbowych związanych z nielegalną produkcją i wprowadzaniem do obrotu gospodarczego wyrobów tytoniowych wielkiej wartości oraz wytwarzanie w celu wprowadzenia do obrotu wyrobów tytoniowych wielkiej wartości z podrobionym znakiem towarowym poza składem podatkowym oraz wbrew przepisom Ustawy o podatku akcyzowym – wylicza rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

W wyniku działalności grupy Skarb Państwa stracił około 60 mln złotych z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego.

– W toku śledztwa prokurator dokonał zabezpieczenia od oskarżonych na poczet przyszłych kar i roszczeń o naprawienie szkody nieruchomości przez obciążenie hipoteką przymusową domu, lokali mieszkalnych i działek oraz mienia ruchomego w postaci pieniędzy i samochodów. Wszyscy oskarżeni byli tymczasowo aresztowani. Sądy zamieniły im areszty na poręczenia majątkowe po 50 tys. zł wobec pięciu oskarżonych i po 20 tys. zł wobec sześciu pozostałych oskarżonych oraz zakazy opuszczania terytorium Polski połączone z zatrzymaniem paszportu – dodaje Lidia Tkaczyszyn.

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi im kara od 3 miesięcy do lat 5 pozbawienia wolności, a za przestępstwa skarbowe od 3 miesięcy do lat 10 oraz wysokie kary grzywny.

Fot. Nadodrzański Oddział Straży Granicznej


POWIĄZANE ARTYKUŁY