Przedsiębiorcy nie muszą się obawiać, że nie załatwią swoich spraw w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Niekwalifikowane certyfikaty wydawane w imieniu ZUS-u, niezbędne do podpisywania dokumentów ubezpieczeniowych przekazywanych w postaci elektronicznej przez płatników składek będą ważne do momentu wygaśnięcia.
Dopiero po upływie terminu ich ważności dokumenty takie należy sygnować bezpiecznym podpisem elektronicznym osoby odpowiedzialnej za ich przekazanie. Takiej zmiany dokonał parlament ustawą z dnia 13 czerwca 2008 r. o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Nowelizacja została podpisana przez Prezydenta RP.
Zmiana jest niezwykle istotna, ponieważ zgodnie z obowiązującymi dotychczas przepisami już dzisiaj (21 lipca) przedsiębiorcy, przekazujący dokumenty ubezpieczeniowe drogą elektroniczną, musieliby posługiwać się wyłącznie bezpiecznymi podpisami elektronicznymi. Nowelizacja umożliwia im korzystanie z niekwalifikowanych certyfikatów wydawanych za pośrednictwem ZUS do momentu ich wygaśnięcia.
– Jednocześnie od 21 lipca 2008 r. w dedykowanym Centrum Certyfikacji zostaną wyłączone usługi wystawiania nowych i odnawiania unieważnionych lub uszkodzonych certyfikatów niekwalifikowanych – wyjaśnia Elżbieta Kurek, rzecznik prasowy legnickiego oddziału ZUS.- Obecnie wszystkie Centra Certyfikacji razem obsługują dziennie ok. 1 300 klientów, zatem uzyskanie urządzenia do składania bezpiecznego podpisu elektronicznego oraz certyfikatu kwalifikowanego może wymagać czasu. Dlatego istotne staje się śledzenie przez płatników dat wygaśnięcia certyfikatów niekwalifikowanych, tzn. terminu ważności klucza prywatnego oraz terminu ważności klucza publicznego – dodaje rzecznik.
MS