Niedaleko Lubina jest świetne miejsce na wycieczkę rowerową. Oto opis całej trasy!

347

Okolice Środy Śląskiej są idealnym terenem do rekreacyjnych podróży rowerem. To doskonałe trasy dla każdego, bez względu na wiek i kondycję. Warto podkreślić, że ścieżki dla dwóch kółek na tym obszarze wiją się wśród nieustannie zmieniającego się krajobrazu. To rowerowa przygoda z przestrzenią, lasem i brzegiem Odry.

Dobrym pomysłem na aktywne spędzenie wolnego od pracy weekendu będzie zaplanowanie wypoczynku w okolicach tego z urodzenia średniowiecznego miasta. Można przyjechać do Środy Śląskiej samochodem z rowerem na bagażniku, zostawić auto na parkingu i wyruszyć na szlak. Doskonałym zwieńczeniem w ten sposób spędzonego czasu będzie wizyta w Sztuka Restaurant, gdzie podają wyśmienitą kawę, doskonałe desery oraz zestawy obiadowe. Tamtejsze menu słynie w okolicy ze swoich niezwykle interesujących potraw i nietuzinkowych smaków. Więcej informacji na temat takich miejsc można znaleźć na stronie goodra.pl – warto przeczytać!

Na trasie tej mijać będziemy sporo atrakcji, często nieoczywistych. Wiele z nich jest ukrytych i zapomnianych. Miejsca nieznane z ciekawą historią, zabytki, przyrodnicze zakątki, dzikie brzegi rzek. Użytki wydające się nie mieć kresu, o każdej porze roku w innej odsłonie. Nierzadkie są również spotkania z dzikimi zwierzętami. Wszystko to zaplanowane w taki sposób, aby niczego nie uronić.

Ze Środy Śląskiej do Szczepanowa

Warto zatrzymać się w Środzie Śląskiej, choć na chwilę, przed wyruszeniem na szlak, ponieważ ma ona sporo do zaoferowania. Godne uwagi są ratusz, którego najstarsze fragmenty pamiętają XV stulecie, leciwy kościół Andrzeja Apostoła z dzwonnicą wolnostojącą i średniowieczna świątynia Najświętszej Marii Panny. Ostatni wymieniony obiekt powołany został do służby przez księżną Jadwigę Śląską i pierwotnie związany był z istniejącym tam leprozorium przeznaczonym dla kobiet. Na terenie kościółka znajdują się również dwa krzyże pojednania, opowiadające historię zbrodni.

Pedałować zaczynany przy Średzkim Parku Wodnym. Kierujemy się stamtąd do ulicy Winogronowej, później Sikorskiego i zaraz za Domem Bankietowym Pod Winną Góskręcamy w lewo, przekraczamy Średzką Wodę i zmierzamy do ulicy Kolejowej, gdzie ponownie zmieniamy kierunek. Podążamy ścieżką rowerową do torów kolejowych i docieramy do zabudowań Szczepanowa, gdzie przy kościele skręcamy w lewą stronę. Od tamtej pory podróżować będziemy wśród lasów, które na tym terenie są mieszane.

Zakrzów, Brodno i Reczyca

Najpierw obieramy kierunek do Zakrzowa. Tam docieramy do wału przeciwpowodziowego przy Odrze i skręcamy w lewo. Ścieżka rowerowa na wale doprowadzi nas do Rzeczycy, po drodze jest jednak możliwość wcześniejszego odbicia do Brodna, gdzie znajduje się starorzecze Odry. To świetna miejscówka do wypoczynku w drodze połączonego z małym biwakiem.

W Rzeczycy, na wysokości Stopnia Wodnego Malczyce opuszczamy wał i kierujemy się asfaltem do Chomiąży. Podczas podróży otacza nas cudny, nadodrzański krajobraz. Przekraczamy również Średzką Wodę. To bardzo malowniczy odcinek opisywanej trasy. W miejscowości tej warto zatrzymać się na chwilę przy tamtejszym kościele pw. świętego Michała Archanioła i obejrzeć jego teren, ponieważ znajdują się tam interesujące pozostałości po dawnych dziejach tej leciwej wsi. Z Chomiąży kierujemy się do pobliskich Malczyc. Jedziemy ulicą Mickiewicza i skręcamy do stoczni. Drogowskaz do tego miejsca znajduje się po prawej stronie jezdni.

Malczyce nad Odrą

Tam spotykamy się bezpośrednio z portową historią tej miejscowości. Więcej można dowiedzieć się na ten temat w Izbie Muzealnej, gdzie zebrane zostały liczne eksponaty związane z tymi dziejami. Jest to bardzo ciekawe miejsce, do którego warto wstąpić, będąc w tych stronach.

Godne uwagi jest również to, że okolice Malczyc są jednym z przystanków na Dźwiękowym Szlaku Odry. Stamtąd można wybrać się do lasu łęgowego, żeby posłuchać, jak bije serce nadodrzańskiej przyrody. Dla tego szlaku rowerowego przygotowane zostały również interesujące Questy – Odkrywamy tajemnice Malczyc, w które warto zaopatrzyć się przed wyruszeniem w tę trasę. To świetna, edukacyjna zabawa w terenie, która spodoba się zarówno dorosłym jak i dzieciom.

Na terenie wsi działają również lokalni producenci i rękodzielnicy. Owoce ich pracy wzbudzają spore zainteresowanie w tej okolicy.

Przy ulicy Szkolnej prężnie działa pracownia garncarska MANOceramics, a przy ulicy Mickiwicza znajduje się sklep Zakładu Masarskiego Malczyce.

Ze stoczni powracamy na ulicę Mickiewicza wąską uliczką Portową i mijamy po prawej cerkiew Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy. Następnie dojeżdżamy do centrum, gdzie skręcamy w ulicę Traugutta, która prowadzi nas do dworca kolejowego, skąd ulicą Dworcową dojeżdżamy do 1 Maja. Potem skręcamy w prawo w Różaną, która nieprzerwanie prowadzi nas do Ruska, gdzie przekraczamy drogę 94 i kierujemy się na ulicę Polną. Ścieżka gruntowa wije się wśród pól i przez las aż do Kwietna.

Ciekawostka: Z Malczyc niedaleko jest do Lubiąża, gdzie oprócz pięknego zespołu klasztornego można trafić do wyjątkowego sklepiku. Na jego półkach znajduje się całe mnóstwo pięknej ceramiki, spotkać można także rękodzieło z drewna i niezwykłe dodatki do domu. Jest też sporo artykułów spożywczych – między innymi świetne miody i herbaty.

Kwietno, Proszków, Ogrodnica

W Kwietnie warto się zatrzymać, ponieważ wieś jest bardzo treściwa historycznie. Na jej terenie zastajemy odrestaurowany pałac z XIX wieku w otoczeniu dawnych budynków folwarcznych i parku dominialnego oraz interesujący kościół pw. Chrystusa Króla.

Z Kwietna kierujemy się trasą gruntową do Proszkowa, mijamy samotne gospodarstwo na wzgórzu, zwane Podewsiem i strzelnicę sportową, znajdującą się tuż za nim. Następnie podróżujemy przez las.

W Proszkowie mijamy tamtejszą świątynię i brukowaną drogą dojeżdżamy do folwarku, skąd widoczny jest interesujący obiekt zabytkowy pałac z XIX wieku. Zaraz za dawną rezydencją skręcamy w prawo, w urokliwą ścieżkę obsadzoną drzewami owocowymi, którą docieramy do Ogrodnicy. Na terenie tej miejscowości znajdujemy zabytkowy dwór i średniowieczny krzyż pokutny. Dojeżdżamy na koniec miejscowości i kierujemy się asfaltem do Ciechowa. To bardzo komfortowy odcinek tej pętli rowerowej.

Ciechów, Chwalimierz i Środa Śląska

W Ciechowie wjeżdżamy na ulicę Łąkową i docieramy do Średzkiej. Następnie przecinamy szosę i kierujemy się na ulicę Spacerową, mijając tamtejszy kościół pw. Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych. Dalej trasa biegnie do lasu, mijając po prawej blokowisko. Między drzewami robi się bardzo tajemniczo i dziko w tym terenie. Droga leśna jest dobrze utrzymana i naprawdę bardzo malownicza. Jeżeli pozwolimy się jej prowadzić, nie skręcając nigdzie na tym odcinku, zaprowadzi nas ona po kilku kilometrach do Chwalimierza. Wyjeżdżamy z lasu tuż przy ruinach pałacu von Kramsta i przy stadninie koni Ramides.

W Chwalimierzu udajemy się w stronę przystanku autobusowego, który położony jest przy głównej drodze w tej wsi i skręcamy w lewo. Przemierzamy miejscowość, mijając po drodze bardzo interesującą, XX zabudowę i wydostajemy się z niej przez aleję lipową, która doprowadzi nas do szosy, przy której biegnie brukowana ścieżka rowerowa. To ostatni już i bardzo wygodny odcinek tej pętli rekreacyjnej dla dwóch kółek. Pokonujemy drogę 94 i dojeżdżamy do Środy Śląskiej ulicą Świdnicką, a następnie Kościuszki.

Jeśli podczas podróży wystarczy czasu, to polecamy odwiedzić jeszcze jedno miejsce. Jest to Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej, w którym znajduje się legendarny – wart wiele milionów złotych – Skarb Średzki. Historia tych klejnotów jest wręcz fascynująca, a samo znalezisko zostało okrzyknięte jednym z największych i najwybitniejszych, współczesnych dokonań archeologicznych nie tylko w Polsce, ale i Europie.

Zapraszamy wszystkich chętnych do zapoznania się z innymi pętlami rowerowymi, które znaleźć można na szlakodry.pl. Dzięki nim można poznać piękne zakątki Krainy Łęgów Odrzańskich, a przy okazji wypocząć – samemu, ze znajomymi lub cała rodziną!

Dla każdego, kto zdecyduje się zaproponować własną trasę rowerową na terenie Krainy Łęgów Odrzańskich i zgłosić ją na adres biuro@lgodra.pl lub poprzez formularz czeka interesująca nagroda, którą będzie odlew Kotewki Orzecha Wodnego z certyfikatem autentyczności. Odwzorowanie jest w skali 1:1 i w dwóch kolorach srebrnym i złotym. Prezent zapakowany zostanie w niewielkie, drewniane pudełko wyłożone wiórami topolowymi z drzewa rosnącego w Dolinie Odry. Warto wiedzieć, że roślina ta jest chroniona i prawo zabrania zabierania jej owoców z lasu, a więc będzie to unikatowa pamiątka z tego terenu. Zapraszamy do aktywności!


POWIĄZANE ARTYKUŁY