Niebieski głos autyzmu

58

Autyzm jest zaburzeniem, o którym mówi się coraz częściej. A w Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu angażuje się coraz więcej szkół i instytucji. W tym roku do akcji przyłączyli się m.in. uczniowie wraz z pedagogami Zespołu Szkół Sportowych w Lubinie oraz terapeuci Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Szklarach Górnych. Na niebiesko świecą w naszym mieście hala widowiskowo-sportowa, szyb SW1, budynek Centrali KGHM, stadion Zagłębia Lubin oraz budynek MPWiK.

Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu przypada 2 kwietnia. Z tej okazji w Lubinie wiele instytucji, jak przedszkola, szkoły czy klub sportowy Crossfit przeprowadzają happeningi, by propagować wiedzę na ten temat.

Już 1 kwietnia rozpoczęły się pierwsze akcje. W Galerii Cuprum Arena w Lubinie terapeutka Karolina Krukowska-Szylkiewicz i pracownicy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Przyjaciół Dzieci ze Szklar Górnych wyjaśniali, czym jest autyzm, wprowadzając w świat dzieci z tym zaburzeniem.

– Autyzm polega na innym sposobie odbioru świata, a nie braku kontaktu z nim. Dzieci z autyzmem posługują się alternatywnym sposobem komunikacji, myślą obrazami. Autyzm jest zaburzeniem rozwoju, nie chorobą. To zaburzenie nie zniknie, ale można kontrolować i stymulować proces rozwoju dziecka poprzez terapię – tłumaczy Karolina Krukowska-Szylkiewicz, terapeuta integracji sensorycznej i komunikacji alternatywnej ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Przyjaciół Dzieci w Szklarach Górnych.

O autyzmie mówili dziś także uczniowie i pedagodzy Zespołu Szkół Sportowych w Lubinie.

– Istnieje problem nietolerancji dzieci z autyzmem. Chcemy naszym uczniom pokazać, że dzieci z zaburzeniem mają takie same prawa, jak inne. Powinniśmy takie dzieci akceptować i wspierać. Uczniowie naszej szkoły chętnie biorą udział w akcjach jak ta, wychodzą z inicjatywą, mają wiele pomysłów i otwarte serca – wyjaśnia Marzena Brzezińska, nauczycielka i opiekunka samorządu uczniowskiego ZSS.

Szkoła przybrała niebieskie barwy na znak solidarności z osobami cierpiącymi na autyzm. W holu pojawiła się wystawa, niebieskie balony, a uczniowie rozdający ulotki wyjaśniające, czym jest autyzm ubrali się w niebieskie koszulki.

– Akcja wyszła dość spontanicznie z inicjatywy pedagogów i psychologa. Miała na celu budzenie świadomości wśród uczniów naszej szkoły, aby wiedzieli, że dzieci z autyzmem są obecne w naszym społeczeństwie – mówi Sylwia Matla, wicedyrektor ZSS.

Dane statystyczne dotyczące autyzmu zbierane są dopiero od kilku lat. – Szacuje się, że jedna na dwieście pięćdziesiąt osób ma zaburzenia ze spektrum autyzmu. W specjalnym ośrodku w Szklarach Górnych w tej chwili procesem edukacyjno-terapeutycznym jest objętych piętnaścioro dzieci z autyzmem i sprzężeniami rozwojowymi na każdym etapie edukacyjnym – mówi terapeutka Karolina Krukowska-Szylkiewicz.

O tym co jeszcze będzie się działo w Lubinie w ramach Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu dowiecie się tutaj: /aktualnosci,41220,lubin_zaswieci_na_niebiesko.html


POWIĄZANE ARTYKUŁY