Nie żyje legendarny trener kobiecej piłki nożnej

4693

Janusz Przybyło zmarł po długiej walce z ciężką chorobą. Do ostatnich dni myślami był przy swojej drużynie, a więc żeńskiej sekcji piłki nożnej, którą prowadził przez wiele lat. W tym roku z zespołem obchodziłby 25-lecie istnienia Ziemi Lubińskiej.

Janusz Przybyło urodził się 5 marca 1961 roku. Piłkarsko związany z Górnikiem Polkowice czy Zagłębiem Lubin (rezerwy). W naszym mieście znany był przede wszystkim jako wspaniały trener czy to Trampkarzy Amico Lubin w 2011 roku czy seniorów Górnika Lubin, a przede wszystkim żeńskiej sekcji piłki nożnej Ziemi Lubińskiej Czerniec, przy której był ponad dwadzieścia lat.

Janusz Przybyło miał ogromną wiedzę na temat żeńskiego futbolu. W 2009 roku świętował z młodzieżową drużyną Ziemi Lubińskiej zajęcie pierwszego miejsca w turnieju Piłkarska Kadra Czeka. Niezwykle ważnym wydarzeniem dla niego był awans Ecorem Ziemi Lubińskiej do I ligi w 2010 roku. Przeżył mocno rozwiązanie drużyny i przejście zespołu pod szyld Zagłębia Lubin. Sekcja w 2011 roku wróciła jednak na piłkarską mapę Polski i zaczęła rozgrywki od III ligi.

Janusz Przybyło po podwójnym sukcesie zespołu na turnieju w Grodzisku (Fot. Mariusz Babicz)

W styczniu 2012 roku, Janusz Przybyło objął stanowisko prezesa Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Lubinie. Zastąpił Stanisława Samca, który pełnił funkcję od 1999 roku, a z którym razem budował żeńską sekcję piłki nożnej. W grudniu 2013 roku Janusz Przybyło został szkoleniowcem ZZPD Górnika Lubin, występującego w legnickiej A klasie. Zastąpił na tym stanowisku Arkadiusza Żarczyńskiego.

W 2016 roku klub Ziemia Lubińska świętował 20-lecie istnienia. Janusz Przybyło mówił wtedy: Myślę, że jubileusz jest dowodem, że idziemy w dobrym kierunku. Władze również spoglądają na żeńską sekcję inaczej i musimy dążyć do takich celów, jak kiedyś w pierwszej lidze.

Janusz Przybyło (pierwszy z lewej) na turnieju z okazji dwudziestolecia istnienia drużyny Ziemi Lubińskiej. Drugi od lewej Łukasz Seweryniak, był dyrektorem sportowym LUKS Ziemi Lubińskiej Czerniec.

Rok 2018 dla Janusza Przybyło i jego drużyny był wyjątkowy. Właśnie wtedy po wielu latach na podium stanęły seniorki. – Turniej w Grodzisku był wspaniały. Juniorki młodsze prezentowały dobry poziom i tam właśnie pokazały, że z czołówką Polski można godnie powalczyć i zajęły pierwsze miejsce. Po siedmiu latach, bo od 2012 roku. Grały tam juniorki i seniorki. Te drugie uzupełnialiśmy młodszymi zawodniczkami. To przyczyniło się do wygrania z ekipa z Bydgoszczy w fazie finałowej o trzecie miejsce seniorek – puentował trener Ziemi Lubińskiej Czerniec.

W 2019 roku Janusz Przybyło wraz ze swoim asystentem Waldemarem Brockim i drużyną cieszył się awansem do II ligi! Ostatni raz w tych rozgrywkach, LUKS Ziemia Lubińska Czerniec była w 2009 roku: Nie wiem jak mam w tej chwili zebrać myśli, bo to wspaniałe uczucie. Myśmy nigdy nie spadli. Teraz, jesteśmy na tym samym poziomie po pięciu latach. Mamy wspaniałą drużynę i tylko dobra wola samorządu, aby nas wspierała i będzie jeszcze lepiej – mówił po ostatnim meczu II ligi z Polonią Środa Śląska.

Awans do II ligi

W 2020 roku do sztabu Janusza Przybyło dołączył Zbigniew Rączka. Zespół z nowymi siłami walczył o ligowe punkty w II lidze. Sezon 2021/2022 rozpoczął się od uszczuplenia składu, ale drużyna występuje w rozgrywkach. Jeszcze przed pierwszym meczem z Myślenicami mieliśmy okazję rozmawiać z trenerem. Mówił, że ten sezon będzie inny, bo podział grup II ligi został zmieniony i najdalsze mecze drużyna będzie rozgrywała w Lublinie, a poza tym kadrowo w Ziemi Lubińskiej sporo się zmieniło. Niemniej jednak z nadzieją patrzył na rozwój żeńskiej piłki nożnej. Był ze swoim zespołem na dobre i na złe. Nawet w ciężkim stanie fizycznym związanym z nowotworem, Janusz Przybyło pojawiał się na meczu, choć już nie w roli pierwszego trenera. Był wziętym działaczem sportowym, który mocno zabiegał o wsparcie dla żeńskiej sekcji piłki nożnej. Był znany z determinacji i zaangażowania w promocję futbolu.

Pogrzeb Janusza Przybyło odbędzie się 20 sierpnia o godzinie 12.00 na Starym Cmentarzu w Lubinie.

Rodzinie zmarłego trenera, redakcja sportowa naszego portalu składa najszczersze wyrazy współczucia.