Rolnicy w sierpniu celebrują dożynki, a lubińscy seniorzy – Święto Chleba. – To już tradycja. Świętujemy, ale też bawimy się, żeby podkreślić, jak ważny jest chleb dla ludzi – mówi Edyta Szeliga, kierownik Domu Dziennego Pobytu Senior w Lubinie.
Ta impreza nawiązuje do dożynek i sięga do staropolskiej tradycji, a lubińscy seniorzy organizują ją cyklicznie od wielu lat. W tym roku spotkali się na Święcie Chleba w Restauracji Ranczo.
– Zawsze bawimy się, ale też świętujemy artystycznie, żeby podkreślić wagę chleba – dodaje kierownik Dziennego Pobytu Senior. – Dziś będzie tradycyjnie wniesienie chleba, będziemy się nim dzielić troszeczkę w inny sposób: nie będziemy go rwać, ale rozdawać. Seniorzy zawsze przygotowują część artystyczną, w tym roku gospodarzem jest zespół Hosadyna od Lubina – mówiła przed rozpoczęciem wydarzenia.
Były więc śpiewy i tańce, a także usłyszeliśmy kilka wierszy. Każdy senior otrzymał pachnący bochenek chleba, który podarowała piekarnia Górzyński.
– Dla każdego ważny jest chleb, trzeba mieć do niego szacunek. On daje nam życie, energię, wigor – przyznaje Bogumiła Pęczek, prezes Stowarzyszenia Trzeci Wiek, które jest współorganizatorem Święta Chleba w Lubinie.
Wśród gości znaleźli się także przedstawiciele władz miasta i powiatu.
– Nie mamy w Lubinie dożynek, ale mamy Święto Chleba. Bardzo się cieszę, że mogę w nim uczestniczyć – mówi wiceprzewodnicząca lubińskiej rady miejskiej Bogusława Potocka, jednocześnie składając seniorom życzenia, by nigdy nie zabrakło im tego codziennego chleba.
– To już kolejne spotkanie dożynkowe w mieście Lubinie. To wyjątkowa tradycja, że mieszkańcy miasta też obchodzą dożynki, które zazwyczaj świętuje się na wsi, że dziękują za chleb. Życzę wszystkim, aby nigdy nikomu nie zabrakło tego chleba powszedniego, niech on zawsze będzie na naszym stole, niech symbolizuje pokój i radość – dodaje przewodnicząca rady powiatu lubińskiego Jadwiga Musiał.
Święto Chleba to jedno z wielu wydarzeń, jakie co roku organizują lubińscy seniorzy. W tym roku sporo już za nimi, ale jeszcze kilka imprez przed nimi. Lubiński Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który jest gospodarzem Święta Chleba, podkreśla, że w naszym mieście pamięta się jednak nie tylko o aktywnych seniorach.
– Współpracujemy z seniorami aktywnymi, ale też zajmujemy się seniorami, którzy z różnych powodów nie mogą uczestniczyć w takich wydarzeniach – mówi Beata Lejczak-Wawrynowicz, dyrektor MOPS-u w Lubinie. – Jesteśmy ośrodkiem wsparcia i dla nas najważniejszym celem jest niesienie pomocy, też tym najbardziej potrzebującym. Nasi seniorzy mają dzisiaj swoje święto, Święto Chleba i mogą się tutaj bawić, ale my pamiętamy też jako MOPS i Dom Dziennego Pobytu Senior o seniorach, którzy musieli zostać w domu. Zapewniamy dwudaniowe obiady seniorom, którzy o to wystąpią. Realizujemy program Korpus Wsparcia Seniora. Wolontariusze, przeważnie właśnie ci aktywni seniorzy, przychodzą i odwiedzają seniorów w ich domach, tych którzy z powodu choroby czy niepełnosprawności nie mogą do nas dotrzeć. Oferta jest bardzo bogata, każdego seniora z naszego miasta serdecznie zapraszamy. Imprez i form pomocy mamy bardzo dużo, każdą formę pomocy dopasujemy do seniora – podkreśla dyrektor MOPS.
Fot. BM