– Chcieliśmy przypomnieć wielkie sukcesy lubińskiego klubu – mówi o wystawie, która stanęła na deptaku tuż obok Wzgórza Zamkowego jeden z jej organizatorów Marek Zawadka, dyrektor Centrum Kultury Muza. Na kilkudziesięciu fotografiach można między innymi zobaczyć piłkarzy, którzy grali w Zagłębiu Lubin w latach 1990-1991, oraz jak wyglądał ówczesny stadion.
Wystawę zatytułowano „Zapomniane dni chwały Zagłębie Lubin”. Składa się ona z sześciu wielkoformatowych fotografii zawieszonych na murze przy Ośrodku Kultury „Wzgórze Zamkowe” i 36 plansz ustawionych na chodniku przy Wzgórzu. Na zdjęciach można m.in. zobaczyć, jak wyglądał kiedyś stadion, piłkarze Zagłębia oraz fragmenty archiwalnych artykułów prasowych i kadry z poszczególnych spotkań odbywających się w ramach ligowej kolejki.
– Zorganizowaliśmy wystawę ze względu na przypadającą w tym roku 20. rocznicę zdobycia wicemistrzostwa Polski i tytułu mistrza dla Zagłębia rok później – mówi Marek Zawadka, dyrektor Centrum Kultury Muza. – To jest powód do dumy. Chcieliśmy o nim przypomnieć nie tylko kibicom, ale wszystkim lubinianom – podkreśla organizator.
Na otwarciu wystawy, by powspominać dawne czasy, pojawili się piłkarze Zagłębia z tamtych lat: Romuald Kujawa i Bogdan Pisz.
– To jest super inicjatywa, która przypomni mieszkańcom, że sukcesów Zagłębia jednak kiedyś było więcej – mówi Romuald Kujawa.
– Kiedyś było inaczej. Pamiętam treningi, było ciężko, ale staraliśmy się jak najmocniej i coś z tego było – wspomina z kolei Bogdan Pisz. – Nie żebym kwestionował obecnych graczy, ale spójrzmy chociażby na Justynę Kowalczyk. Justyna trenowała naprawdę sporo, a teraz wyniki wszyscy widzimy – dodaje.
Wystawę „Zapomniane dni chwały” będzie można oglądać – jak mówi Marek Zawadka – do pierwszych śniegów.