Nie popatrzył w lusterka i wjechał w motocyklistę

3538

Sezon motocyklowy w pełni, dlatego policjanci apelują do kierowców samochodów osobowych i ciężarowych, aby pamiętali o jednośladach. Być może gdyby kierujący audi 18-latek zwrócił większą uwagę na innych, do tego wypadku by nie doszło.

Na drodze relacji Lubin – Siedlce kierujący audi 18-latek zderzył się z motocyklistą.

– Policjanci ustalili, że 18-letni kierowca samochodu osobowego marki Audi, w wyniku nieprawidłowego manewru wyprzedzania doprowadził do zderzenia z wyprzedzającym go motocyklistą, który znajdował się na lewym pasie ruchu. W wyniku tego manewru, motocyklista uderzył w tył samochodu, którego kierujący nie upewnił się, czy może zacząć wyprzedzać inny pojazd i zajechał drogę 35-latkowi – dodaje aspirant sztabowy Sylwia Serafin, oficer prasowy lubińskiej policji.

35-letni motocyklista stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do rowu. Mężczyzna z miejsca wypadku został zabrany do szpitala. Okazało się, że urazy, jakich doznał, są niegroźne i nie zagrażają jego życiu. Po badaniach został zwolniony do domu. To jednak nie był koniec jego kłopotów.

– Funkcjonariusze ustalili, że 35-letni mieszkaniec powiatu głogowskiego, nie powinien kierować tym jednośladem, gdyż ma orzeczony sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, który obowiązuje od marca tego roku do 2024 roku – mówi aspirant sztabowy Serafin. – Dodatkowo, po sprawdzeniu przez policjantów numerów tablic rejestracyjnych motocykla okazało się, że należą do innego jednośladu. Mężczyzna tłumaczył policjantom, że kupił ten motocykl jako uszkodzony i go remontował. Tego dnia przełożył tablicę rejestracyjną z innego pojazdu, gdyż zakończył remont i wybrał się w trasę, aby przetestować motocykl – dodaje policjantka.

Ponieważ na drogach o tej porze roku jest znacznie więcej motocyklistów, policjanci apelują do kierowców samochodów osobowych i ciężarowych, aby pamiętali o jednośladach, zwracali na nie uwagę, chociażby poprzez patrzenie w lusterko.

– Wspólny szacunek i zrozumienie między kierującymi samochodami i motocyklami z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Warto pamiętać, że kierowcy jednośladów to szczególna grupa użytkowników ruchu. Specyfika motocykla sprawia, że ich użytkownicy są narażeni na poważniejsze urazy czy obrażenia, jakie niosą wypadki czy kolizje drogowe niż kierowcy samochodów – przypomina oficer prasowy lubińskiej policji. – Dlatego niezmiernie istotne są zasady, jakimi powinni kierować się motocykliści. Odpowiedni ubiór, kombinezon to podstawa, kask ochronny to niezbędne minimum i obowiązek. Fundamentem bezpieczeństwa jak zawsze są przepisy prawa i ich przestrzeganie. Stosowanie się do ograniczeń prędkości, zachowywanie odpowiedniej odległości między pojazdami, prawidłowe manewry wyprzedzania czy wymijania oraz zwracanie uwagi na znaki i sygnały drogowe to elementy, dzięki którym jazda motocyklem, samochodem będzie bezpieczna nie tylko dla zmotoryzowanych, ale także innych użytkowników ruchu – dodaje.