Od początku roku przebadali już 2498 pacjentów, teraz czas na małych lubinian oraz podopiecznych Stowarzyszenia Przyjaciół i Rodziców Osób Niepełnosprawnych „Równe Szanse” – przypominamy, że w przyszłym tygodniu odbędą się badania profilaktyczne pod kątem nowotworów u dzieci. Przeprowadzi je Fundacja Ronalda McDonalda.
Początkowo darmowym badaniom mieli zostać poddani wyłącznie niepełnosprawni podopieczni stowarzyszenia, ale w międzyczasie okazało się, że wystarczy też miejsca dla kilkudziesięciu małych lubinian. Lekarze oraz wolontariusze Fundacji przyjadą do Lubina 6 sierpnia, mali pacjenci będą przyjmowani w ambulansie, który stanie przed halą RCS.
Badaniom poddane zostaną dzieci od 9 miesiąca życia do sześciu lat oraz podopieczni ośrodka Ostoja w Lubinie.
Celem badań USG jest dokładna ocena stanu narządów wewnętrznych oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. Nowa formuła programu oznacza skupienie się na badaniach USG jamy brzusznej, w kierunku zmian nowotworowych oraz wrodzonych wad nerek i dróg moczowych. Wczesna diagnoza pozwala na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia zachowawczego i/lub chirurgicznego. Zapobiega to rozwojowi przewlekłej, a nawet schyłkowej niewydolności nerek, wymagającej stosowania dializ lub przeszczepienia nerki.
W Polsce na przewlekłą chorobę nerek cierpi ponad 4 miliony osób dorosłych, ale jest ona rozpoznawana u zaledwie 5% z nich. Badania są realizowane według standardów medycznych określonych dla tej grupy wiekowej przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne i wykonywane przez doświadczonych lekarzy radiologów. Czas potrzebny na badanie to około 15 minut. Po zakończeniu rodzice otrzymują wyniki badań oraz ewentualne porady lekarskie.
Do Ambulansu mogą zostać przyjęte wyłącznie osoby, które w ciągu dwóch tygodni poprzedzających termin badania nie miały świadomego kontaktu z jakimikolwiek chorobami zakaźnymi. W odniesieniu do zagrożenia koronawirusem Sars-CoV-2 również takie, które nie miały w tym czasie kontaktu z osobami podróżującymi z zagranicy lub objętymi kwarantanną czy nadzorem epidemiologicznym. Badania prowadzone są w jednym gabinecie, aby opiekunowie dzieci i pacjenci nie spotkali się w sekretariacie Ambulansu.
Z badań w ambulansie od początku działania programu skorzystało już ponad 70 000 dzieci.