Nie daj złodziejowi okazji do kradzieży

193

Wiosenna aura sprawia, że na ulicach coraz więcej jest zwolenników dwóch kółek. Niestety w okresie tym coraz częściej dochodzi też do kradzieży jednośladów. Aby zapobiec wszelkim nieprzyjemnym sytuacjom, takim jak utrata naszego mienia, policjanci zachęcają do stosowania się do kilku prostych zasad. Zabezpieczajmy i pilnujmy naszych mieszkań i domów, aby nie dać złodziejowi okazji i możliwości kradzieży naszej własności.

Złodzieje kradną rowery pozostawione bez nadzoru na klatkach schodowych, w pobliżu galerii, czy sklepach osiedlowych, a także z piwnic i wózkowni, a nawet z balkonów czy posesji. Kradzieże najczęściej dotyczą rowerów pozostawionych bez zapięcia lub przypiętych linką słabej jakości, która dla złodzieja nie jest żadną przeszkodą. Tak bywa często w przypadku właścicieli jednośladów, którzy zgłaszali kradzież swojego mienia – informuje asp. sztab. Sylwia Serafin, oficer prasowy KPP Lubin.

Niestety ogromna większość rowerów nie wraca już do właścicieli. Dlatego tak ważne, by nie dać złodziejowi szansy do zarobku. To złodzieje szukają okazji. Kradną w minutę i odjeżdżają. Podstawowa zasada to nie zostawiać roweru bez zapięcia nawet wtedy, gdy na chwilę wchodzimy do sklepu czy do swojego mieszkania.

Druga sprawa to sposób zapięcia roweru. Dobrze, by dwa jego elementy, czyli np. koło i rama zostały przypięte solidnym zapięciem. Samo siodełko lub koło zawsze można odkręcić.

Kolejną, bardzo ważną zasadą zabezpieczającą nas przed kradzieżą jest zamykanie drzwi wejściowych do klatek schodowych czy do piwnic. Wychodząc sprawdźmy czy są zamknięte. To kolejna przeszkoda dla złodzieja. Nie wpuszczajmy do klatek schodowych obcych ludzi, a jeśli wyda nam się coś czy ktoś podejrzane dzwońmy na nr alarmowy 112.

Kiedy w nocy usłyszymy hałas na klatce czy w piwnicy, również warto zawiadomić policję. Dzięki informacjom od mieszkańców Lubina, policjanci bardzo często zatrzymują sprawców kradzieży na gorącym uczynku, a skradzione mienie wraca do właściciela.

Policja przypomina, że kupując przedmiot pochodzący z kradzieży również popełniamy, choćby nieumyślnie, przestępstwo paserstwa.

Źródło; KPP Lubin


POWIĄZANE ARTYKUŁY