Często słyszymy, że przemoc domowa to sprawa rodzinna. „To, co dzieje się w domu, powinno w domu pozostać” – zdarza się, że tak właśnie osoby dotknięte przemocą w rodzinie tłumaczą dlaczego nie informują policji o sytuacji, w jakiej się znajdują. To bardzo błędne myślenie. Dwie lubinianki, które zdecydowały się wezwać policję, w końcu będą miały spokój – ich mężowie otrzymali nakaz opuszczenia wspólnego mieszkania.
Osoby decydujące się na stosowanie przemocy muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami prawnymi.
– Przekonało się o tym dwóch mieszkańców Lubina, podejrzanych o stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej wobec swoich żon, 39- oraz 57-latek. Dodatkowo, 39-latek odpowie przed sądem za złamanie zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej oaz kierowania wobec niej gróźb karalnych – informuje asp. sztab. Sylwia Serafin, oficer prasowy KPP Lubin.
Wobec agresorów prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się i zbliżania do pokrzywdzonych kobiet oraz nakazem opuszczenia wspólnie zamieszkanego lokalu.
Aby chronić osoby, które doświadczają przemocy ze strony swoich najbliższych, dnia 30 listopada 2020 roku weszły w życie przepisy ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz.. 956). Na ich podstawie Policja otrzymała nowe uprawnienie w postaci możliwości wydania wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub (i) zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.
O NOWYCH UPRAWNIENIACH POLICJI
Zgodnie z nowymi uregulowaniami, policjant ma prawo wydać nakaz lub (i) zakaz:
- podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub w jego bezpośrednim otoczeniu, jak również
- w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie, (w szczególności w wyniku zgłoszenia przez osobę dotkniętą przemocą w rodzinie, kuratora sądowego lub pracownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, w związku z wykonywaniem ustawowych obowiązków).
Do wydania nakazu lub zakazu zobowiązany jest każdy policjant, który uzyska informację o stosowaniu przemocy w rodzinie, w przypadku realnego zagrożenia dla życia i zdrowia osoby pokrzywdzonej.
Warto wiedzieć:
- Nakaz lub (i) zakaz obowiązuje przez okres 14 dni z możliwością przedłużenia czasu jego trwania przez sąd.
- Przed podjęciem decyzji o wydaniu nakazu lub (i) zakazu, policjant obligatoryjnie dokonuje oceny ryzyka zagrożenia życia lub zdrowia osoby dotkniętej przemocą w rodzinie. Dla oceny tego ryzyka, dedykowane są kwestionariusze jego szacowania, zawierające kryteria określone przez ustawodawcę.
- W celu ustalenia zasadności wydania nakazu lub (i) zakazu policja może dokonywać innych czynności, w szczególności przesłuchać w charakterze świadka osobę zgłaszającą przemoc w rodzinie lub osobę dotkniętą tą przemocą.