Nauka dla każdego tym razem online

1056

Tutaj zawsze można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Lubińska edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w tym roku wyjątkowo będzie dostępna dla każdego, a nie dla ograniczonej liczby osób. Przez dwa dni wykłady będzie można obejrzeć online na kanale Centrum Kultury Muza na YouTube.

Co roku w Dolnośląskim Festiwalu Nauki w lubińskiej Muzie bierze udział około 4-5 tys. osób

Ten festiwal organizowany jest od 24 lat. Impreza szybko wyszła poza stolicę Dolnego Śląska i od lat dociera do mieszkańców wielu miast, w tym Lubina, a także Legnicy i Głogowa. W każdym mieście program festiwalu jest inny. U nas naukowe prezentacje i pokazy zawsze odbywały się w Centrum Kultury Muza i skierowane były przede wszystkim do uczniów, którym w przystępny sposób przekazywana była wiedza z m.in. fizyki, chemii, biologii i historii. Choć zawsze przygotowywano coś ciekawego także dla dorosłych.

Udział w wydarzeniu mogła wziąć tylko ograniczona liczba osób. W tym roku jest inaczej. Wszystkie wykłady i prezentacje odbędą się bowiem online. Będzie można je obejrzeć bezpłatnie 20 i 21 października na platformie YouTube na kanale Centrum Kultury Muza. Nie trzeba się wcześniej zapisywać, wystarczy wejść na YouTube w wyznaczonym czasie.

Tegoroczny DFN odbędzie się pod hasłem „Od science fiction do science”, a cytat z Bajek robotów Stanisława Lema „Nauka objaśnia świat, ale pogodzić z nim może jedynie sztuka” będzie uzupełniał główne hasło.

W lubińskim programie Festiwalu znalazły się między innymi takie tematy, jak widzenie barw przez oko człowieka, ewolucja ptaków czy inteligentna automatyzacja. Ale będzie można dowiedzieć się także wielu ciekawych rzeczy na temat lubińskiego parku Wrocławskiego i zoo – to spotkanie poprowadzi pracownik Centrum Edukacji Przyrodniczej Andrzej Łużyński.

Ponadto znajdziemy odpowiedź na pytania: czy światło może zastąpić antybiotyki, czy stres motywuje czy niszczy oraz czy można wytrenować mózg i jak koty pomogły wysłać człowieka w kosmos.

Będzie też trochę o historii i o Lubinie.

W sumie zaplanowano 32 wykłady. Szczegółowy program można znaleźć na stronie ckmuza.eu.


POWIĄZANE ARTYKUŁY