Nauczyciele i uczniowie będą protestować na sesji

15

sesja.JPGPołączenia Zespołu Szkół w Chróstniku i Zespołu Szkół nr 2 w Lubinie nie chcą ani nauczyciele z obu placówek, ani uczniowie i ich rodzice. Władze powiatu stwierdzają, że to jedyny sposób, aby obniżyć koszty utrzymania szkół. Pomysł zaopiniowała już pozytywnie Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki rady powiatu. Dzisiaj na sesji nad uchwałą dotyczącą przeniesienia szkoły w Chróstniku debatować będą radni powiatowi.

Nauczyciele, uczniowie, przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego i nauczycielskiej „Solidarności” – wszyscy zapowiedzieli, że przyjdą na sesję, aby wyrazić swoje niezadowolenie z pomysłu połączenia szkół.

Radni otrzymali również pismo z ZNP, w którym zwraca ono uwagę, że nie zaopiniowało jeszcze projektu uchwały dotyczącego przeniesienia szkoły w Chróstniku.

– Związki zawodowe mają na wydanie opinii 30 dni i my zamierzamy dotrzymać tego terminu. Projekt uchwały otrzymaliśmy z powiatu dopiero 11 lutego – mówi Beata Goldszajdt, prezes zarządu lubińskiego oddziału ZNP. – Podjęcie przez radę powiatu uchwały w tej sprawie bez opinii związków będzie niezgodne z prawem.

Mimo, że sprawa dotyczy szkoły leżącej w Gminie Wiejskiej Lubin, wójt Irena Rogowska, nie zamierza się angażować w spór.

– Nie zgłaszał się do nas nikt z protestujących przeciw połączeniu szkół – wyjaśnia Janusz Łucki, rzecznik Urzędu Gminy Wiejskiej Lubin. – Szkołą średnia podlega powiatowi, a nie gminie, dlatego nie jesteśmy zaangażowani w tę sprawę.

Związki nauczycielskie także są niezadowolone z pomysłu starostwa, aby połączyć obie szkoły, jednak zgodnie stwierdzają, że władze powiatu są głuche na ich argumenty.

Zarząd mówi, że przeniesienie szkoły z Chróstnika do Lubina zmniejszy koszty utrzymania obu placówek oświatowych. W Zespole Szkół nr 2 w Lubinie odbywałoby się kształcenie przedmiotów teoretycznych, natomiast zajęcia praktyczne w Chróstniku, na dotychczasowych zasadach. Internat, w którym mieszka młodzież ucząca się w szkole w Chróstniku, prawdopodobnie również pozostałby na miejscu.

Czy tak się stanie rzeczywiście? Decyzję w tej sprawie podejmą dziś radni miejscy. Początek sesji o godzinie 14.

Oprócz uchwały dotyczącej przeniesienia Szkoły w Chróstniku, radni zajmą się również m.in. zmianą uchwały w sprawie zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na okres dłuższy niż 3 lata, ustaleniem trybu i kryteriów przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego nauczycielom zatrudnionym w szkołach i placówkach oświatowych, ustaleniem zasad korzystania ze stołówek oraz wysokości opłat za posiłki w stołówkach znajdujących się w szkołach i placówkach oświatowych powiatu lubińskiego, uchwaleniem regulaminu przyznawania i wypłacania niektórych składników wynagrodzenia oraz nagród funduszu specjalnego nauczycielom zatrudnionym w szkołach i placówkach oświatowych na 2008 rok.

MRT

 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY