Kolejny etap negocjacji w sporze zbiorowym pomiędzy oddziałem ZNP a szkołami i placówkami podległymi miastu i starostwie zakończył się podpisaniem protokołu rozbieżności. Nie osiągnięcie porozumienia będzie skutkować przeprowadzeniem referendum wśród nauczycieli odnośnie przeprowadzenia strajku.
Spór zbiorowy między oddziałem ZNP a dyrektorami szkół toczy się od 15 kwietnia. Wczoraj (7 maja) zakończył się kolejny etap negocjacji. W Sali Błękitnej Centrum Kultury Muza odbyło się spotkanie pracodawców z przedstawicielami Zarządu Oddziału ZNP w Lubinie w obecności mediatora,
którego rolę strony sporu powierzyły radnemu Marianowi Węgrzynowskiemu.
Strona związkowa przedstawiła następujące postulaty: zagwarantowania zwiększenia do 2010 r. wynagrodzeń nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami o co najmniej 50%, między innymi poprzez zwiększenie nakładów na oświatę publiczną, utrzymania dotychczasowego zakresu praw i obowiązków nauczycielskich wynikających z ustawy Karta Nauczyciela oraz utrzymania dotychczasowych uprawnień emerytalnych nauczycieli.
Przeprowadzone mediacje nie zaowocowały osiągnięciem porozumienia, co do spełnienia żądań strony związkowej. W związku z powyższym podpisano protokół rozbieżności.
Bronisław Tomaszewski, dyrektor Zespołu Szkół w Chróstniku, jako reprezentant pracodawców stwierdził, że dyrektorzy nie mogą zrealizować postulatów zgłaszanych przez stronę związkową, gdyż w obecnym stanie prawnym kwestie podniesione z w sporze zbiorowym nie mieszczą się w zakresie kompetencji dyrektorów szkół i placówek oświatowych.
Po przeprowadzeniu mediacji, wobec nieosiągnięcia porozumienia co do spełnienia żądań strony związkowej, podpisano protokół rozbieżności. Marian Węgrzynowski, mediator w sporze, oświadczył przy tym, iż wszystkie strony sporu zbiorowego przystąpiły do mediacji w dobrej wierze i w trosce o sprawy oświaty. Ze względu na aktualny stan prawny i kompetencje pracodawców, strony nie osiągnęły jednak porozumienia.
Kolejnym etapem sporu zbiorowego będzie referendum strajkowe, które zostanie
przeprowadzone w placówkach w dniach 9-16 maja 2008.
– Referendum odbędzie się na zasadzie listy obecności. W placówkach będą komisje skrutacyjne, przed którymi nauczyciele będą deklarować swoje poparcie lub sprzeciw wobec strajku – wyjaśnia Beata Goldszajdt, Prezes Oddziału ZNP w Lubinie.
W szkołach, w których w referendum weźmie udział co najmniej połowa pracowników, z czego ponad
połowa głosujących opowie się za strajkiem – zostanie on przeprowadzony w dniu 27 maja 2008 roku.
– Tego dnia nauczyciele popierający strajk nie będą świadczyć pracy, jednak będą przebywać w placówce – dodaje Goldszjdt.
Stronę związkową w mediacjach reprezentowali:
Beata Goldszajdt – Prezes Oddziału ZNP w Lubinie,
Arkadiusz Tomczuk – Wiceprezes Zarządu Oddziału ZNP w Lubinie,
Mariusz Grablewski – Wiceprezes Zarządu Oddziału ZNP w Lubinie,
Jolanta Bożek – członek Prezydium Zarządu Oddziału ZNP w Lubinie.
fot. Arkadiusz Tomczuk
od lewej: Mariusz Grablewski, Marian Węgrzynowski, Beata Goldszajdt, Jolanta Bożek, Bronisław Tomaszewski
MS