Nasze dzieci mogą być podtruwane

5236

Czy w organizmach dzieci w powiatu lubińskiego także znajduje się glifosat – składnik środka chwastobójczego używanego w rolnictwie, który prawdopodobnie jest rakotwórczy? Będzie to sprawdzać powiat lubiński. Zarząd powiatu zdecydował właśnie, że wygospodaruje pieniądze na pierwsze badania i rozpoznanie problemu.

Fot. Pixabay

– Napływają do nas niepokojące informacje o tym, że w organizmach dzieci w różnych częściach Polski coraz częściej wykrywany jest glifosat – przyznaje starosta powiatu lubińskiego Adam Myrda. – Na dzisiejszym zarządzie jednogłośnie zdecydowaliśmy, że – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rozpoczynamy procedury związane z uruchomieniem powiatowego programu zdrowotnego, polegającego na badaniu dzieci i młodzieży na obecność glifosatu w organizmie – dodaje.

Problem jest poważny, dlatego powiat chce działać szybko. – Zdecydowaliśmy się na wygospodarowanie na początek 10 tys. zł, które umożliwią nam pierwsze badania i faktyczne rozpoznanie rangi tego problemu w naszym regionie. Liczymy, że ta kwota pozwoli nam przebadać około 100 dzieci – szacuje Adam Myrda.

Na jutro zaplanowane jest spotkanie starosty z dyrektorami szkół powiatowych w celu zaangażowania ich w program i wytypowania do pierwszych badań uczniów zamieszkujących poszczególne gminy naszego powiatu. Kolejnym krokiem będzie wytypowanie realizatora tego programu i podpisanie umowy na wykonanie badań.

– Jeśli okaże się, że nasze dzieci i młodzież faktycznie są podtruwane glifosatem, będziemy rozszerzać program i próbować oddziaływać do instytucji wyższej rangi w celu wypracowania kompleksowych rozwiązań – podkreśla starosta.

Glifosat stosuje się powszechnie w różnych obszarach naszego życia. Zwiększa ryzyko chorób nowotworowych, zwłaszcza chłoniaka nieziarniczego. Przypisuje mu się również negatywny wpływ na bakterie układu pokarmowego, a w efekcie problemy trawienne, zaburzenia hormonalne, autyzm, chorobę Alzheimera, depresję, chorobę Parkinsona oraz choroby wątroby.


POWIĄZANE ARTYKUŁY