Nakręcili film z powstańcem u boku

35

Filmem uczcili 70. rocznicę Powstania Warszawskiego – harcerze legnickiego hufca we współpracy z powstańcem ożywili wspomnienia z 1944 roku. Dziś zaprezentowali swoje dzieło lubińskim gimnazjalistom. Film „Gotowy z nami staniesz” dostępny jest też na YouTube.

45-minutowy film zrealizowany został przez harcerzy z drużyny Poczta Harcerska Azymut 95 z Legnicy. Harcerze do działania przystąpili dwa lata temu we wrześniu. Rok zajęły im przygotowania, gra aktorska i montaż.

– Zbliżała się rocznica Powstania Warszawskiego i na jednej ze zbiórek padło hasło „zróbmy film”. Dzieci z zaangażowaniem przystąpiły do działania. Przyłączyli się do nas również ich rodzice. Z kilkunastu osób zrobiło się sto trzydzieści. Scenariusz oraz rekwizyty to dzieło harcerzy. Mieliśmy też szczęście, że znaleźliśmy powstańca, mieszkańca Legnicy. Dzieci przeszły szkolenie z gry aktorskiej w legnickim teatrze oraz kurs strzelecki. Broń, jaką faktycznie posługiwali się powstańcy, wypożyczyliśmy z zaprzyjaźnionego muzeum w Legnicy. Stroje wykonali harcerze na podstawie zdjęć pana Grochowskiego. Na premierze w Legnicy zaproszeni byli gimnazjaliści, a podczas filmu była cisza. Zadziałało – opowiada Jerzy Janicki, drużynowy Poczty Harcerskiej Azymut 95.

Cisza panowała też dziś na widowni w Centrum Kultury Muza. Zorganizowany tu pokaz stanowił żywą lekcję historii. Wśród zaproszonych do Lubina gości był sam Zbigniew Grochowski – 88-letni powstaniec, który zgodził się zagrać w projekcji samego siebie.

– Film o Powstaniu Warszawskim jest niezwykle cenną rzeczą. Sam byłem harcerzem i uczestniczyłem w powstaniu, robiłem zdjęcia dokumentujące wydarzenia – opowiada Zbigniew Grochowski, powstaniec warszawski. – Kiedy zostałem zaproszony do wzięcia udziału w filmie przygotowanym przez dzisiejszą młodzież, zgodziłem się. Proponowałem też sceny, na przykład tę, w której Polce zadającej się z Niemcami obcięto włosy – dodaje weteran.

Rodzina Zbigniewa Grochowskiego pochodzi z Lublina, ale w czasie wojny przeprowadziła się do Warszawy. Tam uczęszczał on do gimnazjum i wstąpił do Szarych Szeregów. Aktywnie uczestniczył w akcjach małego sabotażu oraz fotografował budynki i egzekucje. Po wojnie wrócił do rodzinnego Lublina, gdzie ukończył studia i pracował jako pedagog w szkole. W latach 50. został skierowany do Legnicy i kontynuował pracę z młodzieżą. To jego ulubiona grupa odbiorców, którym do dziś opowiada o wydarzeniach historycznych, w których brału udział.

– Jestem dumna, że podjęliśmy się tego zadania. Grałam rolę drugoplanową, Polkę, która lubiła przebywać w towarzystwie niemieckich mężczyzn. Musiałam się wczuć w negatywną postać i było to dość trudne – mówi Patrycja Piwowar z Poczty Harcerskiej Azymut 95 w Legnicy, studentka.

– W filmie gram postać powstańca. Najtrudniejszy dla mnie moment w filmie to scena, w której zostałem postrzelony. Broń, którą trzymam to Mauzer K98 – taka, którą posługiwali się powstańcy – dodaje jej kolega z hufca, gimnazjalista Paweł Trocha.

Harcerze zamieścili film na YouTube, żeby każdy miał możliwość obejrzenia opowiedzianej przez nich historii z udziałem powstańca warszawskiego: https://www.youtube.com/watch?v=C4n3H4x-sxg


POWIĄZANE ARTYKUŁY