Najwięcej dawców w historii

1104

Jedni z chęci niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, inni z osobistych korzyści w postaci dwóch dni wolnego od pracy – motywacje, jakimi się kierują poszczególni dawcy krwi mogą być różne. Najważniejsze, że osób, które chcą się dzielić życiodajnym płynem, z roku na rok przybywa. Przykładem jest chociażby lubiński oddział Regionalnego Centrum Krwiodawstwa Krwiolecznictwa we Wrocławiu, gdzie w ciągu minionych 12 miesięcy odnotowano rekordową liczbę odwiedzin.

Rosnący trend, jeśli chodzi o liczbę krwiodawców, zauważalny jest już od wielu lat.

– Jak przychodziłam tu 20 lat temu do pracy to moja szefowa powiedziała, że jak będzie 350 osób w miesiąc to jest to dobry miesiąc. Teraz jak mamy 850 to uznajemy to za słaby wynik – mówi Joanna Jarmolińska, kierownik RCKiK we Wrocławiu, oddział terenowy w Lubinie.

Zdaniem szefowej lubińskiego punktu krwiodawstwa, największy wpływ na taki stan rzeczy ma większa świadomość wśród społeczeństwa, jak ważna jest krew dla ratowania życia ludzkiego. Ale nie tylko.

– Na pewno do tego wzrostu przyczyniła się też pandemia i wprowadzone wtedy przepisy dotyczące dwóch dni urlopu. Poza tym, pojawia się u nas coraz więcej młodych ludzi. To znaczy, że oni naprawdę chcą pomagać. Robią to z dobroci serca lub dlatego, że ktoś z rodziny lub bliski zachorował. Wielu nawet nie chce zwolnienia od pracy – zauważa.

Joanna Jarmolińska, kierownik RCKiK we Wrocławiu, oddział terenowy w Lubinie

Rok 2024 był zdecydowanie lepszy od poprzedniego pod względem ilości oddanej krwi. Placówkę przy ul. Bema odwiedziło około 13 tysięcy dawców, co oznacza wzrost o około tysiąc w porównaniu z rokiem wcześniejszym. – Dla mnie tysiąc osób to jest mniej więcej miesiąc pracy – podkreśla Joanna Jarmolińska.

Najwięcej dawców odwiedza lubiński oddział RCKiK podczas majowego weekendu, pod koniec wakacji oraz roku, a także przy okazji większości świąt, kiedy to można uzbierać trochę dni wolnych. Najsłabiej z frekwencją jest natomiast w pierwszych trzech tygodniach stycznia oraz w okresie wakacyjnym.

W Lubinie krew można oddawać codziennie (oprócz weekendów) w szpitalu przy ul. Bema 5 w następujących godzinach:

Krew może oddać zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, ważąca ponad 50 kg. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, powinien być wypoczęty, wyspany oraz po zjedzeniu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku. Dobrze jest też wypić około 1,5 litra płynów w ciągu minionej doby. Minimum 24 godziny przed oddaniem krwi nie można pić alkoholu. Nie należy zgłaszać się do oddawania krwi, jeśli jest się przeziębionym lub przyjmuje się leki.

Oddawanie krwi jest w pełni bezpieczne. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem. Trzeba też wypełnić szczegółowy kwestionariusz z pytaniami dotyczącymi stanu zdrowia. Do oddania kwalifikuje lekarz po zmierzeniu ciśnienia i przeprowadzeniu wywiadu.


POWIĄZANE ARTYKUŁY