Najnowsza publikacja jest już dostępna

1758

To ostatnia publikacja zrealizowana przez Muzeum Historyczne w Lubinie. Adresowana jest do amatorów historii, ale też wszystkich, którzy interesują się swoją małą ojczyzną – w infopunkcie na parterze Ratusza można już kupić książkę „Ośrodek Kultury „Wzgórze Zamkowe” w Lubinie. Historia działalności”.

Autorem publikacji jest Piotr Bieruta, wieloletni pracownik Wzgórza, a obecnie kustosz Muzeum Historycznego w Lubinie. – Dzięki temu, że znałem tę instytucję od wewnątrz, dużo łatwiej było mi zebrać materiały z 30-lecia jej działalności – wspomina Piotr Bieruta. – Korzystałem z corocznych sprawozdań, przygotowanych przez pracowników tej instytucji, ale też wiele godzin spędziłem na rozmowach z ludźmi i przeglądaniem archiwów – dodaje.

Zamysłem autora było też, aby w publikacji zakreślić nie tylko historię Wzgórza Zamkowego, ale też miasta Lubina.

– To miejsce historycznie jest bardzo ważne dla Lubina. Już w XIII wieku powstała tam twierdza, która w XIV wieku została przekształcona w warowny, murowany zamek. Ten został rozbudowany w czasie panowania w naszym mieście księcia Ludwika I, postaci, która bardzo przyczyniła się do rozwoju kultury na lubińskim zamku. Wtedy też powstała kaplica zamkowa, w której do niedawna funkcjonowała Galeria Zamkowa. W skryptorium, w jakimś zakamarku zamkowym, Mikołaj Prusi stworzył słynne działo zwane Kodeksem Lubińskim. To miejsce, które miało bardzo ważną rolę kulturotwórczą dla Lubina – opowiada autor książki.

W publikacji znajdziemy też mnóstwo zdjęć wielu autorów, które obrazują tysiące wydarzeń, jakie przez 30 lat udało się zorganizować na Wzgórzu. Od wystaw, przez koncerty, występy artystyczne, po imprezy plenerowe, ze słynnym festiwalem Muzyka z Oblężonego Miasta, kiedy na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego wystąpiło wiele gwiazd polskiej sceny rocka. – To był bardzo szeroki wachlarz wydarzeń – przykładowo, jeśli chodzi o wystawy, mogliśmy oglądać dzieła profesjonalistów, jak i amatorów, podobnie było z występami artystycznymi. W ostatnich latach bardzo popularne było na przykład Piątkowe Granie, kiedy swoją twórczość mogli zaprezentować lokalni artyści – wspomina Bieruta.

Do kogo adresowana jest ta książka? – Do wszystkich mieszkańców naszego miasta i powiatu, szczególnie tych, którzy interesują się historią regionu – zauważa Bieruta.

Co istotne, w przyszłym tygodniu książka, w wersji elektronicznej, będzie też dostępna w Bibliotece Cyfrowej Muzeum Historycznego w Lubinie.

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY