Najlepsi mali kolędnicy w Polsce są z lubińskiej Ósemki

211

„Kolędnicy wędrownicy” w rock’n’rollowej aranżacji Piotrka Sella i pastorałka „Aniołek najładniejszy” w wykonaniu Kaliny Tryniszewskiej podbiły serca jury ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Miłkowicach. I chociaż w regulaminie konkursu przewidziany był tylko jeden zwycięzca, komisja jednogłośnie zdecydowała, że pierwsze miejsce musi zostać przyznane ex aequo.

Ogólnopolski, XII Festiwal Kolęd i Pastorałek odbył się 24 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Miłkowicach. Celem konkursu było promowanie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia oraz rozwijanie estradowych talentów wśród najmłodszych. W grupie dla przedszkoli i klas I-VIII wystartowało łącznie 57 solistów i zespołów. Do Miłkowic przyjechały najzdolniejsze dzieci z różnych zakątków Polski. Mimo bardzo dużej konkurencji, wokaliści ze Szkoły Podstawowej nr 8 w kategorii soliści z klas I-III okazali się być najlepsi.

Piotr wykonał rock’n’rollową pastorałkę „Kolędnicy wędrownicy”. Podczas żywiołowego występu, trudno było znaleźć na widowni osobę, która siedziała w bezruchu. Kalina wyśpiewała „Aniołka najładniejszego”. Jak zdradziła, przed samym występem miała odrobinę tremy. Wszystko zmieniło się po wejściu na scenę.

– Uwielbiam tam być. Czuję, że to jest moje miejsce – mówi dziewczynka.

Występ obojga uczniów był świetny, jednak nikt nie spodziewał się tego, co wydarzyło się podczas ogłoszenia wyników. Chociaż w konkursie miał zostać wyłoniony tylko jeden zwycięzca, jury nie potrafiło zdecydować do kogo powinna trafić pierwsza nagroda. Ostatecznie postanowiono, że tytuł lidera trafi do obojga – Kaliny i Piotra, a specjalną nagrodę dla drugiego ze zwycięzców ufundował wójt gminy Miłkowice.

Kalina i Piotrek chodzą do klasy III c Szkoły Podstawowej nr 8 w Lubinie. Oboje mają niezwykły talent wokalny i aktorski. Kalinka w przyszłości zamierza zostać aktorką i wokalistką. Piotrek jeszcze waha się co wybrać: czy zostać piosenkarzem czy może piłkarzem. Oboje cały czas mocno pracują nad rozwijaniem swoich zdolności w klasowym Kole Teatralnym „Pchełki” pod opieką wychowawczyni Krystyny Gorzelnik.

Za swoje zwycięstwo dzieci otrzymały nagrody pieniężne. Piotr postanowił, że zainwestuje w rozwijanie swoich umiejętności sportowych. Nagroda trafiła do skarbonki, w której zbiera na wyczynową hulajnogę. Kalina jeszcze nie wie co zrobi z częścią swojej wygranej, jednak połowę już przekazała Wrocławskiemu Hospicjum Dziecięcemu.

To nie pierwszy tak poważny sukces uczniów III c. Kalina, piosenką „Cała doskonała” zdobyła „Złotą Nutkę” w lubińskim konkursie wokalnym oraz pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie „Rozśpiewane Nutki” w Chojnowie. Piotr zdobył „Brązową Nutkę” w lubińskim konkursie wokalnym. Był też liderem miejskiego „Przeglądu Kolęd i Pastorałek”.

AUTOR i FOT. Szkoła Podstawowa nr 8 w Lubinie