Łącznie aż 321 incydentów zgłosili w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy Lubina i powiatu lubińskiego. Większość zgłoszeń, bo aż 172, stanowiły nieprawidłowe parkowania. – Co świadczy o dużej skali tego zjawiska na lokalnych osiedlach – zauważa asp. sztab. Krzysztof Pawlik, zastępca oficera prasowego KPP Lubin.
Niepokój mieszkańców wzbudzały również inne kwestie, takie jak:
- Przekraczanie dozwolonej prędkości – 57 zgłoszeń,
- Spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych – 48 zgłoszeń,
- Niewłaściwa infrastruktura drogowa – 9 zgłoszeń,
- Grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją – 8 zgłoszeń,
- Zła organizacja ruchu drogowego – 8 zgłoszeń,
- Dzikie wysypiska śmieci – 5 zgłoszeń,
- Używanie środków odurzających – 5 zgłoszeń,
- Niszczenie zieleni – 3 zgłoszenia,
- Akty wandalizmu – 2 zgłoszenia,
- Wypalanie traw – 2 zgłoszenia,
- Miejsca niebezpiecznej działalności rozrywkowej – 1 zgłoszenie,
- Nielegalne rajdy samochodowe – 1 zgłoszenie.
– Lubińscy policjanci zweryfikowali wszystkie zgłoszenia i potwierdzili 100 przypadków (43,1% wszystkich zgłoszeń), co pozwoliło na podjęcie odpowiednich działań mających na celu eliminację zagrożeń i poprawę bezpieczeństwa w regionie. Szybka identyfikacja problemów i zdecydowana reakcja funkcjonariuszy skutecznie zapobiegają eskalacji negatywnych zjawisk oraz ich ponownemu występowaniu – dodaje asp. sztab. Pawlik.
Komenda Powiatowa Policji w Lubinie dziękuje mieszkańcom za zaangażowanie i zachęca do dalszego korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To skuteczne narzędzie, które umożliwia mieszkańcom zgłaszanie problemów, a policji – szybkie i adekwatne reagowanie. Mundurowi przypominają jednak, że każde zgłoszenie uruchamia określone procedury, dlatego proszą o rozważne i odpowiedzialne korzystanie z tej platformy.
– Dzięki wspólnemu zaangażowaniu możemy realnie wpływać na poprawę bezpieczeństwa i jakości życia w naszym regionie – podsumowuje policjant.