Na tę chorobę cierpi prawie 500 tysięcy z nas

3066

Dotyka najczęściej osób po 65. roku życia i prowadzi do stopniowej utraty samodzielności oraz całkowitego uzależnienia od osoby sprawującej opiekę. W Polsce na to schorzenia cierpi blisko 500 tysięcy pacjentów. Dziś, 21 września obchodzimy Światowy Dzień Choroby Alzheimera.

Choroba Alzheimera to dolegliwość dotycząca zwyrodnienia układu nerwowego powodująca ogólne otępienie. Jej przyczyny oraz powstawanie nie zostały do końca poznane. Proces choroby powoduje uszkodzenia w korze mózgowej, co w konsekwencji prowadzi do kłopotów z mową, pamięcią czy myśleniem. Alzheimer to dolegliwość, która rozwija się bardzo powoli i z czasem powoduje problemy w życiu codziennym. Ostatecznie dochodzi do zaniku mózgu, co widoczne jest podczas tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.

Czynniki, które wywołują pojawienie się u danej osoby choroby Alzheimera, nie są do końca znane. Wskazuje się jednak na pewne predyspozycje genetyczne. Czynnikami ryzyka zwiększające prawdopodobieństwo choroby Alzheimera są m.in. starszy wiek, płeć żeńska, cukrzyca, posiadanie członka rodziny z tą samą chorobą, niskie wykształcenie czy mutacje genów powodujące rodzinną postać Alzheimera.

W naszym regionie placówką zajmującą się pacjentami cierpiącymi na tę chorobę jest Ośrodek Alzheimerowski w Ścinawie, który we wrześniu obchodzi 13-lecie swojej działalności. – Pomysłodawcą powstania naszego ośrodka był starosta lubiński, który zwrócił się do rektora Akademii Medycznej prof. Leszka Paradowskiego z taką propozycją. Propozycja ta została zaakceptowana przez władze uczelni i przystąpiliśmy do remontu budynków, w których mieścił się wcześniej dom dziecka – mówi Artur Parafiński, prezes placówki.

Ośrodek jest jednym z nielicznych w Polsce, oferujących tak szeroki wachlarz usług. Obecnie dysponuje 104 miejscami dla pacjentów, ale w ciągu najbliższych 2-3 lat planowana jest jego rozbudowa do 150 miejsc.

Trafiają tu głównie mieszkańcy Dolnego Śląska, choć zdarzają się także pacjenci z innych województw, a nawet z zagranicy. – Naszym chorym oferujemy kompleksową diagnostykę, rehabilitacje i leczenie. Nasz zespół składa się ze specjalistów psychiatrów, neurologów, geriatrów, neuropsychologów, wykwalifikowanego personelu pielęgniarskiego i opiekuńczego – wylicza lek. med. Izabela Winkiel, dyrektor ds. medycznych.

Pacjenci mogą tu przebywać w ramach pobytów refundowanych przez NFZ, jak i komercyjnie. – Ważną częścią naszej pracy jest działalność naukowa, edukacyjna, udział w badaniach klinicznych, gdzie poszukujemy nowych terapii, mające na celu leczyć nie tylko objawy, ale też przyczyny chorób zwyrodnieniowych mózgu – dodaje dyrektor.

Ważnym elementem w działalności ośrodka jest możliwość prowadzenia wczesnej diagnostyki laboratoryjnej, opartej m.in. o badania tzw. biomarkerów. W placówce powstają również publikacje naukowe.

Alzheimer jest chorobą, której nie da się w pełni wyleczyć, dlatego też bardzo ważne jest jej wcześnie ją wykrycie. Wówczas lekarze są w stanie znacznie spowolnić lub powstrzymać jej rozwój. – Mieliśmy pacjentów, którzy w chwili przyjęcia do nas, byli przykuci do wózków inwalidzkich, a po kilkumiesięcznym pobycie potrafili wstać o własnych siłach – zaznacza prezes Parafiński.


POWIĄZANE ARTYKUŁY