Na początek szablony – ruszyło Kulturalne Lato

833

Wystartowała druga edycja Kulturalnego Lata. Na początek odbyły się warsztaty, podczas których tworzone były szablony malarskie. Każdy przez chwilę mógł się poczuć, jak Banksy, czyli znany na całym świecie artysta street art. Przed nami jeszcze: kolejne warsztaty, dwa koncerty w plenerze i jedno przedstawienie teatralne. – Wszystkie wydarzenia w ramach Kulturalnego Lata są za darmo. Korzystajcie! Artystyczne wakacje są dla was – zachęca mieszkańców Lubina i okolic Anna Wiśniewska, dyrektor Centrum Działań Twórczych.

Anna Wiśniewska i Piotr Saul

Już w ubiegłym roku mieszkańcy bawili się podczas wydarzeń zorganizowanych w ramach projektu Kulturalne Lato. Jednak ponieważ jest to akcja trzyletnia, w tym roku mamy powtórkę i jeszcze w kolejne wakacje będzie można się przyłączyć do wspólnej zabawy z Centrum Działań Twórczych i Fundacją „Kulturolubni”. W sumie przez te trzy lata w ramach Kulturalnego Lata odbędzie się 18 wydarzeń. Na ich organizację CDT i „Kulturolubni” pozyskali dofinansowanie ze środków budżetu samorządu województwa dolnośląskiego, w ramach programu „Z kulturą na Ty!”.

Tegoroczną, drugą edycję rozpoczęły warsztaty, podczas których wykonywane były szablony malarskie. Młodzi artyści spotkali się pod budynkiem CDT. Zajęcia poprowadził Piotr Saul, doktor malarstwa z wrocławskiej ASP. Zresztą nie pierwszy raz gościł on w lubińskim Centrum.

– Są to już szóste lub siódme warsztaty, które prowadzę w CDT – przyznaje Piotr Saul. – Tym razem mamy warsztaty z wycinania szablonów malarskich. Szablony malarskie funkcjonują już od zarania dziejów i są wykorzystywane na różne sposoby. Tutaj uczymy się, jak je wycinać, tworzyć, dowiadujemy się, do czego one służą, m.in. do multiplikacji naszych tematów. Dzięki szablonowi dzieciaki mogą też wyrazić swoje zdanie na temat tego, co je porusza, drażni, o czym myślą. Mogą to potem wykorzystać na ulicy, w domu lub na koszulkach. Wykorzystanie szablonów jest wielorakie i tym właśnie się zajmujemy na tych warsztatach – wyjaśnia.

Podczas zajęć powstało wiele ciekawych prac. A to nie koniec, bo za tydzień odbędą się kolejne, poprowadzi je również Piotr Saul, jednak tym razem tematem będzie graffiti.

– Dzieciaki poznają technologię tworzenia graffiti, różne techniki malowania, po to żeby wzbudzić w nich miłość do sztuki i poczucie, że mogą zmieniać swoje otoczenie – mówi Piotr Saul. – Myślę, że samo obcowanie ze sprayem, to że od razu leci farba, nie trzeba jej mieszać, przygotowywać już jest dla tych najmłodszych dużą satysfakcją. Jednocześnie plusem jest szybkość tworzenia malunku. Dzieci mogą zobaczyć, że wielkoformatowe dzieło można stworzyć dosyć szybko i nie trzeba męczyć się z tradycyjnymi narzędziami – dodaje.

Niestety wolnych miejsc na warsztaty graffiti już nie ma. W przypadku takich zajęć obowiązują bowiem zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona.

Za to takich ograniczeń nie ma przy koncertach i przedstawieniu teatralnym, które również odbędą się w ramach Kulturalnego Lata.

5 lipca o godz. 13 na terenie przy CDT Teatr Atofri wystawi „Stół – ciuchcia – miś”. 25 lipca o godz. 18 w tym samym miejscu wystąpi Łukasz Dembiński, grając na „najmłodszym instrumencie świata”, jakim jest handpana, a towarzyszyć mu będzie klarnecista – Filip Filipiuk. Zaś 22 sierpnia o godz. 18 będzie można posłuchać muzyki na dachu budynku w lubińskim Ogrodzie Zoologicznym. The Sunny Side, czyli Grzegorz Turczyński, Janusz Kula, Kamil Rubik zagrają znane i nieznane ballady, bossa novę, jazz, swing i pop.

– Tu nie trzeba się zapisywać, nie ma ograniczeń, zapraszamy serdecznie – mówi Anna Wiśniewska. – Wszystkie wydarzenia odbywają się w przestrzeni publicznej, to założenie projektu Kulturalne Lato, stąd teren przed CDT i dach budynku w zoo. Ponadto dotyczą całego powiatu lubińskiego, dlatego mamy jeszcze na przykład warsztaty młody chemik, które odbędą się w Ośrodku Kultury Gminy Lubin – dodaje.

W wakacje Centrum Działań Twórczych prowadzi jeszcze jeden wyjątkowy projekt – to plenery artystyczne. Właśnie trwają zapisy na tegoroczną edycję.

– Są jeszcze miejsca – przyznaje dyrektor CDT. – W ubiegłym roku mieliśmy plener malarski akwarelowy. W tym roku ruszamy z fotografią – dodaje.

Szczegóły na temat wszystkich wydarzeń organizowanych przez Centrum Działań Twórczych można naleźć na stronie cdt.lubin.pl.

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY