Jeszcze w tym roku KGHM Cuprum chce przedstawić program badawczy dla Dolnego Śląska w sprawie wydobycia węgla brunatnego – takie decyzje zapadły na zorganizowanej we Wrocławiu I Międzynarodowej Debacie Europejskiej Platformy Technologicznej Zrównoważonego Rozwoju Surowców „Zasoby surowcowe Europy”.
W konferencji wzięło udział blisko dziewięćdziesięciu przedstawicieli przemysłu, uczelni i instytucji naukowo-badawczych z Polski, Niemiec, Francji i Bułgarii, przedstawiciele Unii Europejskiej, w tym Christos Tokamanis z Komisji Europejskiej oraz Henryk Jacek Jezierski – Główny Geolog Kraju, wiceminister reprezentujący Ministerstwa Środowiska.
Celem spotkania była identyfikacja problemów związanych z rozwojem branży surowcowej w Europie w myśl trudnej zasady „Zero emisji, zero odpadów”. Trudnej, bo z przemysłem wydobywczym wiąże się problem zagospodarowania odpadów, ochrony wód, gleby i powietrza.
Uczestnicy konferencji określili wspólne stanowisko – aktywna współpraca nauki i przemysłu jest niezbędna do wdrażania projektów, które będą bezpieczne ekologicznie, a jednocześnie pozwolą zabezpieczyć przyszłość surowcową naszego kontynentu.
– Musimy wiele zrobić, żeby zapewnić sobie dostęp do surowców, a jednocześnie zachować środowisko naturalne dla następnych pokoleń – mówił na spotkaniu Christos Tokamanis z Komisji Europejskiej, przedstawiciel dyrektoriatu generalnego ds. badań i innowacji.
Prof. Mirosław Miller szef wrocławskiego EIT + jeszcze w tym roku chce przedstawić razem z KGHM Cuprum program badawczy dla Dolnego Śląska, który również miałby znaczenie dla wielu krajów Europy, posiadających w swych zasobach pokłady węgla brunatnego, bowiem wydobycie węgla brunatnego w Europie to ok. 60 proc. wydobycia światowego. Zdaniem pomysłodawców pomyślna realizacja projektu zgazowania termicznego w złożu pod ziemią może przyczynić się znacząco do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz krajów UE.
Wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Europy wiąże się również z poszukiwaniem i eksploatacją nowych złóż surowców. Nawet tych, do których dostęp jest utrudniony lub budzi sprzeciw społeczny – na to również kładli nacisk uczestnicy debaty. W chwili obecnej rynek surowców na świecie jest uzależniony od stanu rozwoju gospodarki azjatyckiej (Chiny, Indie), zasadniczego powodu wzrostu popytu na surowce. Sama Europa musi sprowadzać ok. 80% surowców zawierających metale z zewnątrz
Na bazie tych sesji tematycznych powstanie raport, przeznaczony dla Komisji Europejskiej, zawierający propozycje działań międzysektorowych oraz projektów, łączących możliwości i interesy branży wydobywczej z innymi sektorami gospodarki: budowlanym, chemicznym, energetycznym.
MS