„Muzykę wyssałem z mlekiem matki”, czyli praktyki z Narodową

703

Wiktor Kowalczyk śmieje się, że muzykę wyssał z mlekiem matki. Ojciec jest klarnecistą, mama śpiewa, więc i syn 12 lat temu zaczął uczyć się gry na klarnecie. Od początku tygodnia – wraz z grupą studentów z całej Polski – odbywa praktyki w Narodowej Orkiestrze Dętej w Lubinie. – Wykładowcy mają tu ogrom wiedzy do przekazania, bardzo cieszę się, że zdecydowałem się na przyjazd do Lubina.

O zajęciach dla początkujących muzyków Wiktor dowiedział się od jednego z profesorów z poznańskiej uczelni, gdzie chłopak studiuje.

– Dziś uczestniczyłem w pierwszych tego typu zajęciach z improwizacji, gdzie zyskałem bardzo dużo nowej wiedzy. Wykładowca przekazuje ją w bardzo przystępny sposób, ze wszystkim jesteśmy w stanie sobie poradzić. Dużo ćwiczymy, jak to na praktykach, gramy, improwizujemy, dla mnie jak dotąd najciekawsze sam proces strojenia orkiestry, rzadko kiedy takie zajęcia pojawiają się podczas kursów czy praktyk – zauważa Wiktor Kowalczyk.

Student Wiktor Kowalczyk

W praktykach z NOD, które zaczęły się w minioną niedzielę, bierze udział 38 młodych muzyków. Dziś towarzyszyliśmy im m.in. podczas zajęć z improwizacji.

– Wykład dotyczył podstaw improwizacji, tego jak możemy wejść do świata improwizacji, jak poradzić sobie w sytuacji, gdy jest to od nas wymagane – mówi Seweryn Graniasty, który na co dzień jest saksofonistą w NOD, ale też wykładowcą na Uniwersytecie Zielonogórskim. – Muzycy klasyczni na co dzień nie mają styczności z improwizacją, a jednak w profesjonalnym życiu pojawiają się sytuacje, gdzie potrzeba coś dograć, zaimprowizować, gdzie pojawia się miejsce na solówki. Uczyliśmy się, jak do tego podejść, jaka jest teoria, tłumaczyłem im, że największa blokada to nasza głowa – zauważa.

Seweryn Graniasty z NOD

Na praktyki z Narodową muzycy przyjechali z całej Polski. – To dla nich czas, by zgłębiać wszystkie informacje na temat orkiestry dętej. Zaplanowaliśmy dla nich zajęcia praktyczne, które prowadzą profesorowie z Akademii Muzycznych w dwóch sekcjach: instrumentów dętych blaszanych oraz drewnianych. W tym roku rozszerzyliśmy praktyki o zajęcia z dyrygentem doktorem Jarosławem Praszczałkiem. Tym samym muzycy mają możliwość popracować z całym zespołem – podsumowuje Anna Olearczyk z Narodowej Orkiestry Dętej w Lubinie.

Podsumowaniem praktyk z NOD będzie koncert, który zaplanowany jest na piątek, 30 sierpnia o godzinie 18.00. Na scenie, która stanie na terenach zielonych na Wzgórzu Zamkowym, wystąpią zarówno muzycy Narodowej, jak i praktykanci. Wstęp jest bezpłatny dla wszystkich lubinian.

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY