Muzycy, wykłady i koncerty, czyli Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Muzyki Gitarowej

471

1 i 2 kwietnia w Centrum Kultury Muza królować będzie gitara klasyczna. Już jutro rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Muzyki Gitarowej. Oprócz konkursu i zmagań młodych muzyków, będą wykłady, prelekcje, wystawy i koncerty.

W zmaganiach weźmie udział 58 osób z 32 miast z całej Polski. Uczestnicy konkursu rywalizować będą w kilku kategoriach: soliści w wieku do 9, 14 i 19 lat oraz zespoły kameralne. A oceniać ich będą m.in. prof. Alina Gruszka, jeden z najwybitniejszych autorytetów związanych z gitarą klasyczną, Anna Kowalik czy Yoshimasa Yoshida, wirtuoz gitary z Japonii oraz Gabriel Guillen Navarro z Wenezueli. Dwaj ostatni jurorzy również sami zaprezentują swój kunszt podczas koncertu na dużej scenie Muzy.

– Do południa będą się odbywały przesłuchania uczestników konkursu, a następnie, wieczorami koncerty. W pierwszy dzień mamy koncert inauguracyjny, na którym wystąpi dziecięca orkiestra gitarowa Green-Children’s Guitar Orchestra. Gwiazdą tego wieczoru będzie Yoshimasa Yoshida, mistrz gitary z Japonii. A na koniec zaprezentuje się Chór Madrygał z Legnicy, który wykona kilka utworów wspólnie z panem Cezarym Strokoszem, który oprócz tego, że jest dyrektorem artystycznym festiwalu, to jest wybitnym gitarzystą i pedagogiem z wielkimi osiągnięciami. W drugi dzień natomiast mamy koncert Grupy MoCarta, której towarzyszyć będzie sława gitarowa z Wenezueli Gabriel Guillen Navarro – wylicza Małgorzata Życzkowska-Czesak, dyrektor Centrum Kultury Muza w Lubinie.

Wstęp na przesłuchania konkursowe i wykłady jest bezpłatny. Bilety na koncerty kosztują natomiast 30 i 50 zł. Dyrektor artystyczny festiwalu zachęca gorąco, by wybrać się nie tylko na wieczorne wydarzenia, ale również prezentacje uczestników konkursu.

– Różnorodność kategorii sprawia, że konkurs staje się bardzo ciekawy – przyznaje Cezary Strokosz. – Bez wątpienia wielką wartością festiwalu są jego tegoroczne koncerty i obecność Yoshimasy Yoshidy z Kraju Kwitnącej Wiśni – dodaje.

Podczas wykładów posłuchać będzie można o roli Jana Edmunda Jurkowskiego w rozwoju i budowaniu znaczenia gitary klasycznej w Polsce w kontekście współpracy z Dolnośląską Fabryką Instrumentów Lutniczych Defil w Lubinie oraz o fenomenie Niibori Guitar Orchestra. Jeden wykład wygłosi prof. Alina Gruszka, drugi Cezary Strokosz.

Odbędzie się również spotkanie z artystą lutnikiem Tomaszem Królem.

Festiwalowi towarzyszyć będzie również wystawa fotograficzna „Plenery z gitarą – Spacery po strunach” Cezarego Strokosza. Zdjęcia można obejrzeć w Galerii na Piętrze.

Ponadto w sali błękitnej prezentowane będą gitary i akcesoria muzyczne firmy Interton Classic.

Szczegółowy program Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Muzyki Gitarowej w Lubinie można znaleźć na stronie ckmuza.eu TUTAJ.


POWIĄZANE ARTYKUŁY