W czwartek w lubińskim kinie Helios odbędzie się kolejny seans z cyklu Kultura Dostępna. Tym razem widzowie obejrzą „Mundial. Gra o wszystko”. Bilety jak zwykle kosztują 10 zł.
Kultura Dostępna to projekt, który pozwala, aby szerokie grono odbiorców mogło zapoznać się z polską sztuką filmową. Jednocześnie zniwelowana zostaje jedna z głównych barier w dostępie do kina, jaką jest wysoka cena biletów.
Widzowie mogą zobaczyć uznane filmy polskiej produkcji, takie jak: „Carte Blanche”, „Miasto 44” czy „Rejs”.
A już w najbliższy czwartek, 11 czerwca, o godzinie 18 w lubińskim Heliosie wyświetlony zostanie film „Mundial. Gra o wszystko”.
Opis filmu:
Mistrzostwa Espana ‘82 były ostatnim sukcesem reprezentacji Polski na piłkarskich mistrzostwach świata. Cała Polska oglądała wspaniałe bramki Bońka i Smolarka, popis umiejętności Laty, Kupcewicza i Buncola, widowiskowe parady Młynarczyka. Na moment zapomniano, że tłem sportowego spektaklu są surowe prawa stanu wojennego, cenzura, wojsko na ulicach, więzienia zapełnione opozycjonistami. Występ piłkarzy był tak udany, że nazwano go „najpiękniejszym serialem stanu wojennego”.
„Mundial. Gra o wszystko” to dokumentalna opowieść o sporcie i polityce w warunkach stanu wojennego. Grę piłkarzy śledzą internowani działacze zdelegalizowanej Solidarności, dziennikarze sportowi i cenzorzy, wycinający z telewizyjnych transmisji wszelkie przejawy istnienia opozycji. Występ w Hiszpanii poznajemy też z perspektywy zawodników, usiłujących sprostać nie tylko swoim ambicjom, ale też unieść ciężar oczekiwań kibiców i reżimowej propagandy. Dokument „Mundial. Gra o wszystko” to opowieść zbudowana z materiałów archiwalnych Telewizji Polskiej, Kroniki Filmowej, materiałów FIFA, animowanych fotografii z hiszpańskich boisk i obozu dla internowanych, to wielogłosowa relacja zbudowana z wywiadów z zawodnikami reprezentacji Polski, opozycjonistami internowanymi w Białołęce i znanymi komentatorami sportowymi.