W czwartek biblioteka na Norwida przyjmie pierwszych czytelników. Choć nie jest to nowa filia, lecz ta, która dotychczas znajdowała się na ulicy Budowniczych LGOM, to wypożyczalnia zupełnie zmieniła oblicze, jest o wiele nowocześniejsza.
23 tysiąc książek drukowanych, do tego wiele książek mówionych, płyty z muzyką, multimedia, pięć stanowisk z podłączonym internetem, a także kącik z fotelami, w którym można wygodnie usiąść i poczytać – tak wygląda biblioteka na ulicy Norwida, znajdująca się przy Szkole Podstawowej nr 14, w zupełnie nowym budynku. Właśnie trwają ostatnie przygotowania do otwarcia.
![]()
– Cały księgozbiór został przeniesiony z biblioteki z ulicy Budowniczych LGOM. Zaś płyty CD z muzyką są z Pałacyku, gdzie dotychczas znajdowała się wypożyczalnia płyt – mówi Agata Krawczyńska, kierownik filii nr 5 miejskiej biblioteki, przeniesionej z Budowniczych na Norwida.
Tego miejsca nie można już nazwać wypożyczalnią książek, bo lubinianie będą mogli korzystać tu z wielu innych rzeczy. Do tego dyrektor miejskiej biblioteki w Lubinie, chce tu stworzyć miejsce spotkań, na przykład z pisarzami. Już w lutym, 3 i 10, odbędą się przedstawienia teatralne dla dzieci. Wstęp oczywiście będzie bezpłatny. – To pierwsza taka biblioteka w Lubinie. Mam nadzieję, że będzie cieszyć się popularnością – mówi dyrektor Marek Mierzejewski. – Chcemy pokazać, że biblioteka to nie tylko książki na półkach, ale i multimedia, płyty oraz wiele innych rzeczy – dodaje.
![]()
Biblioteka przyjmie pierwszych czytelników w najbliższy czwartek, 21 stycznia. – Filia będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10-18, a w sobotę od 10 do 15 – dodaje Agata Krawczyńska.
– Zastosowano tu nie tylko nowe technologie, ale i nową architekturę. Filia została wybudowana na planie koła. Będzie pełnić rolę poważnej jednostki kultury na osiedlu Ustronie 4, a tak naprawdę jedynej, jeśli chodzi o to osiedle – mówi prezydent Lubina Robert Raczyński, który zwiedzał dziś wypożyczalnię wraz z kilkoma innymi zaproszonymi przez dyrektora biblioteki gośćmi. – Zachęcam młodzież do odwiedzenia biblioteki, ale nie tylko, bo warto czytać książki mając nawet 100 lat.





