Mudry czyli wspaniałe gesty dłoni

151

Od dawna wiadomo, że odpowiednie układy dłoni utrzymywane przez odpowiedni czas wywierają niezwykle korzystny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i pozwalają zachować dobrą kondycję psychiczną na długie lata.

Mudry lecznicze

Mudry lecznicze są często nazywane terapeutycznymi gestami dłoni. Najogólniej rzecz ujmując to gesty i specjalne układy dłoni wykonywane celem osiągnięcia korzyści prozdrowotnych i duchowych. To energetyczne kombinacje dłoni, które oddziałują terapeutycznie na nasze ciało i umysł. Słowo mudra oznacza gest, stanowiący nieodłączny element jogi czy praktyk ajurwedyjakich.

Według hinduskiej ajurwedy o zdrowiu człowieka decyduje pięć żywiołów, takich jak: woda, ziemia, niebo(eter) , powietrze oraz ogień. Każdy z tych żywiołów przypisywano jednemu jednemu palcowi dłoni ludzkiej. Podczas choroby odpowiednie działania na „żywiołach” (czyli palcach ludzkiej dłoni) mogły przywrócić człowiekowi zdrowie. W Chinach od wieków stosuje się z powodzeniem tzw. akupresurę, która polega na uciskaniu kciukiem konkretnych miejsc na dłoni. Takie postępowanie ma zapewnić człowiekowi istotne efekty ozdrawiające. Ponadto do każdego palca ludzkiej dłoni jest przyporządkowana tzw. czakra czyli pewny ośrodek energetyczny odgrywający ważną rolę i sterujący odpowiednią częścią ciała.

W jaki sposób działają mudry lecznicze?

Według hinduskiej ajurwedy oraz medycyny chińskiej choroba i brak równowagi psychicznej człowieka powstają wobec braku harmonii pomiędzy pięcioma żywiołami. Regularne stosowanie mudr reguluje przepływ energii, poprzez korzystny wpływ na równowagę powietrza, ognia, wody, ziemi i eteru znacząco ułatwiając leczenie różnorakich schorzeń somatycznych. Jedna z teorii głosi, że mundry lecznicze zawdzięczają swoje prozdrowotne działanie tzw. meridianom. Meridany to specjalne trasy energetyczne biegnące przez ludzkie ciało, które sterują naszym organizmem. Meridiany wykorzystuje się na szeroką skalę także w akupunkturze, jednak tam stymuluje się jedynie ich punkty powierzchniowe. Z kolei mudry zapewniają bardzo intensywną stymulację owych tras. Aby uzyskać zadowalające efekty mudry należy praktykować regularnie, nie tylko w czasie choroby lecz także zapobiegawczo. Praktykę mudr warto połączyć z medytacją lub jogą.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że jedynie prawidłowe wykonywanie układów może zapewnić maksymalne wykorzystanie potencjału mudr leczniczych. Pomimo, że dla wielu z nas odpowiednie ułożenie dłoni wydaje się banalne, to praktykujący bardzo często zapominają o odpowiednim przygotowaniu mentalnym. Warto dodać, że najbardziej optymalną pozycją do skutecznego praktykowania mudr jest tzw. „kwiat lotosu” połączona ze spokojnym, rytmicznym i świadomym oddechem. Mięśnie nie mogą być napięte a ciało i mięśnie w pełni rozluźnione. Mudry należy wykonywać obiema rękami. Poprawa zdrowia somatycznego i kondycji psychicznej zwykle następuje już po kilku prawidłowo wykonanych ćwiczeniach, lecz należy zawsze pamiętać, aby ćwiczenia wykonywać regularnie, każdego dnia aż do całkowitego ustąpienia objawów choroby. 


POWIĄZANE ARTYKUŁY