Możesz zastrzec swój PESEL

2480

To rozwiązanie ma poprawić bezpieczeństwo i sprawić, że nikt bez naszej wiedzy nie weźmie na nas kredytu ani nie kupi sprzętów na raty – każdy Polak może zastrzec swój PESEL. Jednak tak naprawdę zabezpieczenie to zacznie działać dopiero od czerwca przyszłego roku.

Możliwość zastrzeżenia PESEL-u mamy od piątku, 17 listopada. Na razie można to zrobić poprzez stronę internetową mobywatel.gov.pl oraz osobiście w urzędzie. Od połowy grudnia taka możliwość pojawi się w aplikacji mObywatel.

Usługa jest bezpłatna, a zastrzeżenie można cofnąć.

Jednak dopiero od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe, czyli np. banki, przy zawieraniu umowy kredytu lub pożyczki będą miały obowiązek sprawdzać, czy numer PESEL jest zastrzeżony. Poza bankami rejestr będą musieli sprawdzać m.in. również notariusze czy dostawcy usług telekomunikacyjnych.

Do tego czasu możesz zastrzegać albo cofać zastrzeżenie numeru PESEL, ale konsekwencje prawne będą wyciągane dopiero wobec zdarzeń, które nastąpią od 1 czerwca 2024 r.

– informuje ministerstwo.

Ponadto, jak czytamy na stronie gov.pl, zastrzeżenie w żaden sposób nie zablokuje nam możliwości rejestracji do lekarza, realizacji recepty czy załatwienia sprawy urzędowej.

Usługa zastrzeżenia numeru PESEL ma zwiększyć ochronę przed nadużyciami wynikającymi z kradzieży danych osobowych i ograniczenia zjawiska wyłudzania pieniędzy przez zaciąganie kredytów na inną osobę bez zgody. Dzięki temu oszuści nie będą już mogli bez naszej wiedzy i zgody wziąć kredytu, kupić sprzętu na raty, sprzedać nieruchomości czy wyrobić duplikatu karty SIM, która może być potem użyta przez oszusta do autoryzacji transakcji.

Szczegóły na temat usługi zastrzeżenia numeru PESEL. można znaleźć na stronie gov.pl.


POWIĄZANE ARTYKUŁY